Doslova výhrou mohou být pro jednotlivé hospodáře vlastní skladovací kapacity. Střídání „tučných“ a „hubených“ let dává této formulaci za pravdu. Za jedním z družstev, které disponují vlastními rozlehlými kapacitami, jsme se zajeli podívat.
V družstvu Agroza Žirovnice, spol. s. r. o v blízkosti Jindřichova Hradce nás přivítal jeho jednatel Čestmír Emr. Podle něj jsou dostatečné skladovací kapacity velmi důležité, protože většinu sklizených plodin zkrmí vlastním hospodářským zvířatům.
Žirovnické stáje
Ve zdejších stájích se v současnosti chová okolo 200 holštýnských dojnic dnes zhruba dvě stovky dojnic původem z převodného křížení s českým strakatým skotem. Nevýhodou chovu je podle Čestmíra Emra stávající vazné ustájení, což by se ale podle jeho slov mělo brzo změnit. Celkem se v Žirovnici a přilehlých obcích chová okolo 500 kusů skotu, přičemž narození býčci se vykrmují až do finální jatečné hmotnosti a jalovičky se používají převážně pro obnovu vlastního stáda.
Další komoditou Agrozy jsou prasata. Ve zdejších prostorách na farmě Cholumná je v současnosti volně ustájeno zhruba 250 prasnic. „Pro jejich výživu využíváme čtyři krmné automaty s kapacitou 60 až 70 prasnic na jeden krmný box,“ uvádí Čestmír Emr. Porodna je umístěná v další rekonstruované stáji s pěti sekcemi po 12 kusech. Narozená selata putují do předvýkrmu a dále do výkrmové stáje, z níž odcházejí přímo na jatka ve hmotnosti okolo 105 kilogramů. Na dobrých výsledcích rozborů jatečných trupů má podle jednatele společnosti hlavní zásluhu připařování otců s vysokým podílem svaloviny.
Zamíchat a uskladnit
Vlastní míchárna krmiv je stará téměř 40 let. „Pochází z dob dávné totality, ale je vyrobená poměrně kvalitně. Proto jsme při rekonstrukci probíhající před šesti lety ponechali místnost, výtahy a sila, zbytek vybavení je inovovaný,“ dodává Čestmír Emr. Další zásahy do míchárny se provedly zhruba před dvěma lety a měly za cíl zvýšení kvality skladovaného materiálu.
„Uskladněné zrno musí být především provětrávané, aby se zabránilo množení chorob a škůdců. Proto jsme požádali o spolupráci firmu Agrico Třeboň, která nás oslovila s nabídkou šitou na míru našim potřebám,“ říká jednatel.
Z každého z řady dvaceti zásobníků teď ční provzdušňovací potrubí, které je pevně ukotveno na dně sila. Můžeme si jej představit jako perforovanou trubku o celkovém průměru 250 milimetrů a průměru jednotlivých otvorů 1,5 milimetru. Tento parametr zaručuje důkladnou separaci i velmi drobných semen. Pro vlastní provzdušňování potom slouží ventilátor Gruber MLG 30 s výkonem 3 kW dodávaný na český trh rovněž společností Agrico. Podle slov Čestmíra Emra stačí jednomu ventilátoru pro provzdušnění šesti zásobníků čas v řádech hodin. „Snažíme se provzdušňovat minimálně jednou za měsíc nebo podle potřeby. Je to jednoduché, poměrně levné a zvyšuje se tak kvalita skladovaných plodin,“ říká.
Vlastní sila jsou potom vystlána speciální plastickou síťovinou Nicosil, která dobře odolává vnějším vlivům včetně UV záření. „Další výhodou tohoto materiálu je, že v podstatě nestárne, a tak slibuje dlouhou životnost,“ dodává jednatel Agrozy.