05.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtění je věcí chovatelů

Od března letošního roku se na chovatelském nebi objevil nový objekt – Chovatelské družstvo Impuls, které založilo šest zemědělských podniků – špičkových chovatelů skotu. Za 7 měsíců své existence se může pochlubit poměrně rozsáhlými úspěchy – členskou základnu tvoří již 33 členů, kteří chovají celkem více než 15 000 krav českého strakatého plemene. Jak sdělil týdeníku Zemědělec předseda představenstva Impulsu Ing. Josef Cetkovský, ani tento počet ovšem není konečný a rozhodně už není působnost chovatelského družstva soustředěna jen do místa vzniku, tedy na Moravu a do východních Čech.

Je zajímavé, že iniciativa ke vzniku družstva vzešla právě z těchto oblastí. Je to tím, že zde byly, řekněme, větší problémy v komunikaci se stávajícími oprávněnými organizacemi?
Cetkovský: V první řadě bych chtěl zdůraznit, že vznik Impulsu není žádný „truc“ podnik vůči oprávněným organizacím, ani není našim hlavním cílem zisk, je to spíše záležitost nutnosti ze strany chovatelů – tedy zabezpečení plnohodnotné existence podniku a zabezpečení šlechtitelského programu. Stávající oprávněné organizace sehrávají v chovu skotu velmi významnou roli, ovšem jejich působení není vždy v souladu s požadavky a představami jednotlivých podniků. Skutečnost, že myšlenka chovatelského družstva se zrodila na Moravě a ve východních Čechách souvisí do značné míry s tím, že v těchto oblastech je nejvíce intenzívní šlechtitelská a plemenářská práce. Právě podniky, které jsou dnes na špici s užitkovostí, s produkcí plemenného materiálu i s prošlechtěností stád, si nejvíce uvědomují problémy a nejvíce jim záleží na perspektivách šlechtitelského programu a dalšího šlechtění.
Hlavní poslání Impulsu tak spočívá právě v zabezpečení šlechtitelského programu na špičkové úrovni, přímého odchovu, produkce spermatu, ale i v poskytování řady služeb a propojení mezi jednotlivými podniky.
V úvodu jsme se zmínili o nárůstu členské základny v několika měsících fungování Impulsu. Kam dále se posunula činnost tohoto družstva?
Roman Šustáček, místopředseda představenstva: V tuto chvíli jsme již oprávněná organizace, můžeme provádět inseminaci, testaci a ostatní záležitosti týkající se šlechtění. Mez jiným můžeme u svých členů, kteří o to požádají, provádět i kontrolu užitkovosti, i když to rozhodně není našim cílem ani náplní, neboť se domníváme, že by tuto kontrolu měla provádět nezávislá společnost nebo spolek chovatelů. Zcela čerstvou záležitostí je vybudování nové odchovny plemenných býčků, která je v ProAgru Radešínská Svratka na farmě Bohdalec s kapacitou 120 býků. V současné době je tam 15 telat – býčků od našich členů, další svozy budou následovat.
Odchovna býků je tedy teprve v rozjezdu, ale sperma býků je potřeba již teď. Jak zabezpečujete požadavky svých členů v tomto směru?
Šustáček: Je potřeba říci, že naši členové jsou producenti plemenných býků českého strakatého plemene a valná většina býků - zlepšovatelů v této republice pochází právě od nich. Tito býci jsou ovšem v držení jiných oprávněných organizací, se kterými jsem se chtěli na podmínkách nákupu inseminačních dávek domluvit, bohužel jednání jsou velmi složitá a zatím k žádné dohodě nedošlo. Nakupujeme tedy sperma od jiných oprávněných organizací, menšího rozsahu, ale spolupráce je bez problémů. Rozhodně se nebráníme ani špičkovým býkům ze zahraničí, například Francie, SRN či Švýcarska, a kavlitní sperma těchto býků jsme dovezli a máme ho k dispozici. Ačkoliv se zaměřujeme převážně na český strakatý skot, někteří naši členové mají část stáda tvořenou holštýnským plemenem a jsme tedy připraveni, na základě jejich požadavků, zabezpečit i sperma holštýnů.
Jednou z hlavních myšlenek při zakládání družstva byla snaha povzbudit domácí testaci a šlechtění. Platí to pořád?
Šustáček: Naším cílem je skutečně v první řadě domácí šlechtění, jedním z momentů vzniku družstva Impuls bylo skutečně snižování testace. Pro ilustraci: holštýnské a české strakaté plemeno mají přibližně stejnou velikost populace – asi 250 000 krav. U holštýnů se testuje ročně 120 býků, u českých strak 85 býků a situace je rok od roku horší. A to je jedna z hlavních myšlenek Impulsu – zamezit útlumu testace a šlechtění domácího plemena skotu povzbudit. Můžu říci, že činnost našeho družstva probudila z poklidného spánku i velké firmy, najednou se vykupuje více plemenných býčků a začíná být v tomto ohledu větší iniciativa.
Cetkovský: Bohužel v tomto směru máme jednu negativní zkušenost. Při jednání s oprávněnými organizacemi byl náš záměr hodnocen spíše z konkurenčního a obchodního hlediska, nikoliv ze strany naplnění a zajištění šlechtitelského programu českého strakatého skotu. My máme neustále zájem uplatňovat domácí šlechtění, ale na druhé straně, pokud stávající majitelé býků nemají a nebudou mít zájem zapojit se do vzájemného kvalitního a rovného obchodu, pak nás tlačí do zajištění kvalitních býků jakýmkoliv způsobem, to znamená i ze zahraničí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down