Vážení čtenáři, s číslem 12 vyšla příloha Našeho chovu nazvaná Smart farming - chytré technologie v živočišné výrobě.
V živočišné výrobě se neustále zvyšuje počet hospodářství s využitím chytrých technologií. Kupříkladu robotické dojení. Ačkoli ještě před dvaceti lety mnozí včetně vědeckých pracovníků nevěřili, že to bude fungovat, je dnes robotické dojení (a s ním související možnosti v péči o zvířata) pro většinu farmářů a zaměstnanců v zemědělství věcí přijímanou jako samozřejmost.
Největší potenciál chytrých technologií spočívá v monitorování a analýze jednotlivých zvířat. Individuální přístup, uspokojování individuálních potřeb zvířat a zabezpečení welfare pro každého jedince. To vše je díky moderním technologiím již možné i ve velkých stádech.
Digitální zemědělství
V této souvislosti se ještě setkáváme s pojmem digitální zemědělství. Podstata digitálního zemědělství spočívá ve vytváření hodnoty z dat. Digitální zemědělství znamená překonat pouhou přítomnost a dostupnost dat a vytvořit z nich realistickou inteligenci a smysluplnou přidanou hodnotu.
Digitální zemědělství integruje dva pojmy – precizní zemědělství a inteligentní zemědělství. Podle dokumentu o digitálním zemědělství společnosti DLG se digitálním zemědělstvím rozumí „důsledné uplatňování metod přesného a inteligentního zemědělství, interní a externí propojení farmy a společné používání webových datových platforem s analýzami velkých dat (Big Data).“
Digitální zemědělství využívá technologie precizního zemědělství, navíc využívá inteligentních sítí a dat i nástrojů pro správu. Cílem digitálního zemědělství je umožnit využití všech dostupných informací a odborných znalostí automatizace procesů v zemědělství. Precizní zemědělství začalo, když byly široké veřejnosti zpřístupněny signály GPS. To umožnilo monitorování a kontrolu specifickou pro dané místo. Precizní farmaření zvyšuje přesnost operací a umožňuje řízení variant v terénu (nebo ve stádě). Cílem je dát každé rostlině nebo zvířeti přesně to, co potřebuje s cílem zlepšit výstup a zároveň snížit vstup (= produkovat více za méně). Na začátku roku 2010 bylo precizní zemědělství podporováno rozvojem nových technologií, jako je levné a vylepšené senzory, akční členy a mikroprocesory, mobilní komunikace s velkou šířkou pásma, cloudové ICT systémy a analýza velkých dat (Big Data). Nové algoritmy pro transformaci dat do použitelná inteligence.
Žijeme ve Světě 4.0
Digitální zemědělství je strukturálně podobné konceptu zvaném Průmysl 4.0. Stroje, výrobky, zákazníci i výrobci spolu komunikují během celého výrobního procesu. Získávání a zpracování dat je hnací silou. Propojení všech prvků výrobního procesu vede ke kvalitní produkci, zvýšení produktivity a snížení nákladů. Tento trend se dostal také do zemědělství, označujeme ho jako Zemědělství 4.0. Parametry v zemědělském výrobním procesu se poněkud liší od průmyslových procesů, protože zemědělství silně určeno přírodními a biologickými faktory.
V této příloze jsou prezentovány nástroje, technologie, software či senzory, které se používají k nepřetržitému a automatickému sledování klíčových ukazatelů výkonnosti hospodářských zvířat v oblastech zdraví, výživy a krmení, reprodukce, produktivity ale i vlivu na životní prostředí.
Trendem dnešní doby je využívat data jako podklad pro rozhodování. Rozhodujte se správně i při pořizování chytrých technologií pro svou farmu. K tomu vám může pomoci i tato speciální příloha.*