01.02.2021 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Směrem k preciznímu zemědělství

Svět se mění a zemědělství s ním. Blízká budoucnost nejspíš bude patřit systémům precizního zemědělství a není divu, že už teď se na to podniky připravují. Společnost Silyba a.s., která sídlí v Dolní Dobrouči začala s obměnou svého technického parku před čtyřmi roky. Vzhledem k tomu, že vlastní bioplynovou stanici s výkonem 750 kW, řešila v předloňském roce otázku linky pro aplikaci digestátu.

Nakonec zvolila technologii, kdy jedna cisterna dopravuje digestát od bioplynové stanice na pole a druhá pouze aplikuje. Pro dopravu používá společnost svou původní cisternu Kotte Garant a v předloňském roce zakoupila novou aplikační cisternu ZUNHAMMER s travním aplikátorem.

Jak podnik k digestátu přišel

Společnost Silyba a.s. vznikla v roce 1999 a zabývá se jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou. Hospodaří na 925 ha zemědělské půdy z čehož 590 ha je půdy orné a zbytek zaujímají trvalé travní porosty. Nejvíce pěstují obilniny. Pšenice zaujímá 90 ha, ječmen jarní rovněž 90 ha a na menších plochách dále pěstují triticale nebo oves. Na další výměře je kukuřice a na orné půdě se pěstují i traviny.

Co se týká živočišné výroby, ze začátku měli dobytka hodně. Podnik choval krávy s tržní produkcí mléka, ale bohužel po nákaze paratuberkulózou musel celé své stádo 660 kusů dojnic porazit a s touto činností tak skončil. Z živočišné produkce zbyl chov masného skotu a výkrm jatečních prasat.

V roce 2009 postavila společnost bioplynovou stanici nejdříve na 500 kW a následně jí rozšířila na 750 kW. Ročně je proto potřeba vyvézt až 16 000 m3 digestátu, který se aplikuje jak na ornou půdu, tak na trvalé travní porosty.

Dvě původní cisterny

Do té doby, než pořídili aplikační cisternu Zunhammer, měli v Dolní Dobrouči na odvoz digestátu a jeho aplikaci dvě cisterny: malinkou 8000 l značky Pichon a větší 18500 l Kotte Garant s hadicovým aplikátorem. A právě aplikaci digestátu na travní porosty hadicovým aplikátorem posléze shledali jako nevhodnou technologii. Jde o to, že na orné půdě může být digestát zapraven, ale u trvalých travních porostů je hadicovým aplikátorem uložen na povrch, kde zaschne a živiny, především amonná forma dusíku, vytěkají do ovzduší. Reálně tak dojde maximálně k třetinovému využití živin.

Martina Karásková

Celou reportáž najdete v Našem chovu 2/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down