06.08.2003 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Software v chovu prasat

Chov hospodářských zvířat, který chce být v dnešní době ziskový, by měl investovat kromě kvalitního krmení a genetiky i do moderních informačních technologií. Jejich prvořadým úkolem je evidence zvířat v daném podniku.

Požadavek na evidenci vyplývá ze zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), který nabyl účinnosti 1. 1. 2001. Jednou z možností, jak evidenci zvířat na PC provádět, je využití běžných tabulkových procesorů, např. MS Excel. Výhodou jeho využití je snazší a většinou levnější řešení a možnost přizpůsobit si systém vlastním podmínkám a požadavkům. Nevýhodou je potřebný vyšší stupeň znalostí práce s PC. Druhou možností je využití již hotových systémů. Výhodou těchto řešení je jednoduché ovládání a vyloučení zadání nelogických hodnot. Nevýhodou pak může být příliš univerzální řešení, které se přesně nehodí do daných podmínek.
Systém evidence by měl navazovat na další použité technologie na farmě (krmení, mikroklima aj.). Přímé zadávání dat uživatelem by mělo být co nejvíce omezeno. Eliminují se tak možné chyby vzniklé zbytečným zadáváním dat.
Nedílnou součástí evidenci zvířat je jednoznačná a spolehlivá identifikace zvířat. Starší systémy označování zvířat (vrubování, tetování, ušní známky) jsou nahrazovány elektronickými ušními známkami nebo implantáty. Evidence zvířat by měla obsahovat všechny pro farmáře podstatné informace, které mu pomohou vyhodnotit chov a zhodnotit jeho efektivitu. Např. ve výkrmu prasat se jedná o následující základní informace: věk zvířat, přijímací hmotnost, spotřeba krmiva, hmotnost v pravidelných intervalech, podíl svaloviny zjištěný ultrazvukovým přístrojem atd. Z těchto údajů lze zjistit základní charakteristiky sledovaného turnusu (průměrný denní přírůstek, denní spotřebu krmiva, konverzi krmiva, přírůstek libového masa, přímé náklady na jednotku produkce, atd.). Na podkladě těchto informací lze pak rychle reagovat na měnící se podmínky na trhu.
Další informace naleznete v příspěvku Ing. Jaroslava Čítka a kol., v srpnovém vydání časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down