09.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž o nejlepší siláž vrcholí

První ročník soutěže o nejlepší kukuřičnou siláž roku 2006, kterou pořádá společnost Medipharm CZ, s. r. o., už zná své finalisty. Do posledního kola soutěže se ze sto padesáti přihlášených probojovalo pět moravských a sedm českých zemědělských podniků. Konečný vítěz soutěže bude vyhlášen v květnu na Národní výstavě hospodářských zvířat v Přerově.

Soutěž o nejlepší kukuřičnou siláž roku 2006 vyhlásila společnost Medipharm CZ, s. r. o., už na podzim, krátce před začátkem sezóny silážování. „Již v průběhu října se začaly provádět první rozbory vzorků a během několika následujících měsíců se hodnotily desítky dalších. Soutěže se přitom zúčastnilo kolem sto padesáti zemědělských podniků. U všech přihlášených vzorků se kromě rozboru živin hodnotil i fermentační proces,“ informoval Ing. Jaroslav Přikryl, CSc., ze společnosti Medipharm CZ, s. r. o. Jak dále prozradil, výběr byl velmi složitý neboť dodané vzorky pocházely z různých laboratoří, které mají odlišné způsoby hodnocení a posouzení kvality.
Po vyhodnocení všech přihlášených rozborů zůstalo v užším výběru zhruba třicet přihlášených podniků, které postupně navštívila odborná komise. Na základě posouzení skutečného stavu kukuřičné siláže, včetně úrovně zakrytí, způsobu odběru, pořádku na jámě, ale také dosahované užitkovosti, bylo do finále vybráno dvanáct nejlepších podniků.

Vyhlášení výsledků proběhne v Přerově
Slavnostní vyhlášení dvanácti podniků, které se probojovaly do posledního soutěžního kola, se uskutečnilo na počátku března v Hustopečích u Brna ve vinném sklepě U Vrbů. Jejich zástupcům tam byly mimo jiné byly předány diplomy a ceny.
Jak prozradil Ing. Přikryl, během příštích týdnů těchto dvanáct adeptů znovu navštíví odborná komise a budou provedeny nové rozbory silážních vzorků. Budou se provádět v laboratořích Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Na základě jejich výsledků se vybere pět vítězných podniků s nejlepší kukuřičnou siláží. Slavnostní vyhodnocení soutěže a předání cen proběhne 17. května na Národní výstavě hospodářských zvířat v Přerově. „Vybrat vítěze soutěže bude opravdu velmi těžké, neboť kvalitních siláží je ve finálním kolem více,“ svěřil ředitel společnosti Medipharm CZ, s. r. o. MVDr. Petr Mičan.
Členy hodnotící komise byli zvoleni Ing. František Mikyska ze společnosti Agrokonzulta Žamberk, MVDr. Ing. Jan Dvořáček ze společnosti S.O.S. Skalice nad Svitavou a Ing. Jaroslav Přikryl, CSc., zastupující společnost Medipharm CZ, s. r. o. Role předsedy komise se ujal Prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc., z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Podniky postupující do finále
Z původních sto padesáti přihlášených podniků v soutěži zbylo už jen dvanáct finalistů. Mezi ty patří i Zemědělské družstvo Brtnice sídlící v okrese Jihlava. V podniku je okolo 1000 dojnic holštýnského plemene, jejichž průměrná mléčná užitkovost činí 9500 kilogramů. Přihlášená kukuřičná siláž byla založena do povrchového žlabu s kapacitou čtyři tisíce tun. Zemědělské družstvo Dušejov sídlí rovněž na Jihlavsku. Jde o nejvýše položený podnik ze všech přihlášených zemědělských subjektů. V živočišné výrobě je 500 dojnic, jejichž průměrná mléčná užitkovost je 7800 kilogramů. Kapacita povrchového silážního žlabu, ze kterého se odebíral soutěžní vzorek siláže, je tři tisíce tun.
Společnost Zeras, a. s., Radostín nad Oslavou, hospodaří na Žďársku. V podniku je 1140 dojnic holštýnského plemene s průměrnou mléčnou užitkovostí 11 500 kilogramů. Povrchový silážní žlab, ze kterého přihlášená kukuřičná siláž pochází, má kapacitu 1500 tun.
VZOD Zašová hospodaří na Vsetínsku. V živočišné výrobě je 550 dojnic holštýnského plemene, jejichž užitkovost dosahuje 11000 kilogramů mléka. Kukuřičná siláž byla uskladněna v povrchovém zastřešeném silážním žlabu s kapacitou pět tisíc tun.
Agrodružstvo Roštění působí na Kroměřížsku a stará se o 320 dojnic s průměrnou mléčnou užitkovostí 7600 kilogramů. Kukuřičnou siláž zakládají do povrchového silážního žlabu s kapacitou pět tisíc tun.
Agrodružstvo Záhoří podniká na Písecku. Kukuřičnou siláž vyrábějí pro 900 dojnic holštýnského plemene. Jejich průměrná užitkovost činí 10 000 kilogramů. Povrchový silážní žlab, ze kterého pochází přihlášený vzorek kukuřičné siláže, má kapacitu 2500 tun.
Zemědělské družstvo Pluhův Žďár sídlí v okrese Jindřichův Hradec. V podniku je 900 dojnic holštýnského i českého strakatého plemene, z nichž je víc než polovina ustájena v nové velmi moderní stáji vybavené třemi dojícími roboty. Průměrná užitkovost je u holštýnského plemene 10 400 kg, u českého strakatého plemene 7400 kilogramů. Přihlášená kukuřičná siláž je v povrchovém silážním žlabu, jež má kapacitu 2600 tun.
Agrodružstvo Košetice hospodaří v okrese Pelhřimov. Kukuřičná siláž byla založena do povrchového silážního žlabu s kapacitou 2500 tun. V podniku je 700 dojnic jejichž průměrná užitkovost dosahuje 8300 kilogramů.
Zemědělské družstvo ze Sloupnice podniká v okrese Ústí nad Orlicí. Přihlášenou kukuřičnou siláž uskladnili do povrchového silážního žlabu, který má kapacitu 3050 tun. V podniku je zhruba 1150 dojnic s užitkovostí 7900 kilogramů mléka.Ve stejném okrese podniká také společnost Klas Nekoř a.s. V podniku je šlechtitelský chov českého strakatého plemene, který představuje 580 dojnic s průměrnou mléčnou užitkovostí 7097 kilogramů. Kukuřičná siláž se zakládá do povrchového silážního žlabu, který má kapacitu 1150 tun.
Společnost Agri Libochovice, a. s., hospodaří na Litoměřicku a stará se o 500 dojnic holštýnského plemene. Jejich průměrná mléčná užitkovost činí 8500 kg. Ze všech soutěžících podniků se tento nachází v nejsušší klimatické oblasti. Kukuřičná siláž byla založena do polozapuštěného silážního žlabu s kapacitou 3000 tun a také menšího povrchového žlabu s kapacitou 1000 tun.
Agrochov Sobotka a.s. sídlí na Jičínsku. V podniku je 700 dojnic, které mají průměrnou mléčnou užitkovost 7200 kilogramů. Siláž vyrábějí v povrchovém silážním žlabu, který pojme 3500 tun silážní hmoty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down