12.03.2019 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Srovnání kvality siláží vyrobených v roce 2018 s předchozími ročníky

Vývoj klimatu v roce 2018 byl obdobný jako v roce 2015, který se projevil extrémními teplotami a byl silně poznamenán suchem. V roce 2015 byl postižen především jih republiky a v loňském roce sucha zasáhla především sever a severovýchod republiky. Zásadní rozdíl mezi rokem 2015 a 2018 je především ve snížení produkční účinnosti bílkovinných siláží. Příčinou poklesu stravitelnost vlákniny je ve sníženém obsahu hemicelulózy. Hodnocení krmiv vychází z průměrných rozborů z databanky krmiv.

V zimním i v jarním obdobím byly sněhové a dešťové srážky celkem v normálu, ale v letním období byly silně podprůměrné a pokud byly, tak lokální. Tento výkyv klimatu se projevil v průběhu roku jak na kvalitě, tak především na malé výrobě množství bílkovinných siláží. Jejich výroba poklesla až o 30 % a někde i o více. Proto zemědělské podniky musely dané množství rozpočítat na celé zimní období a až do doby, kdy budou nové bílkovinné siláže. Charakter krmných dávek spočíval v převaze kukuřičných siláží a k tomu pak se muselo přizpůsobit i složení koncentrátů a minerálních směsí. Začala se také uplatňovat různá úsporná opatření. Do krmných dávek se ve větším množství zařazují krmiva jako je sláma, omlatky, silážní řízky, mláto, tekuté pivovarské kvasnice, melasa atd. Jedno z nepopulárních opatření je snižování stavu skotu, protože není dostatek objemných krmiv. Problém však nastal v zastavení prodeje jalovic do zahraničí nebo prodej býků a dojnic na jatky. To má negativní vliv na snižování zásob objemných krmiv.

Siláže z vojtěšky

Průměrné hodnoty živin u siláží z vojtěšky (tabulka 1) vykazují sušinu 38,6 %, obsah dusíkatých látek je výborný 21,5 %, také vláknina má standardní hodnotu 27,4 %. Pokud však porovnáme ADF a NDF a propočteme % hemicelulózy, zjistíme, že průměrná hodnota je 16,7 % z NDF. V roce 2015 však byla 21,6 %, v roce 2016 byla 16,3 % a v roce 2017 byla 17,7 %. Současná průměrná hodnota hemicelulózy je 16,1 %.  Z toho lze usuzovat na průměrnou stravitelnost vlákniny, a tudíž na sníženou produkční účinnost siláží oproti předcházejícím letům jako je rok 2015. Ostatní živiny i fermentační proces vykazovaly standardní hodnoty.

Siláže z jetele

Siláže z jetele vykázaly mírně nadprůměrnou kvalitu (tabulka 2). Sušina je 38,8 %, NL 18,0 %, vláknina 24,1 %, hemicelulóza se pohybuje na hodnotě 22,1 %. V roce 2015 byla hemicelulóza na úrovni 25,19 %, v roce 2016 byla 23,3 % a v roce 2017 klesla na 20,8 %. Z těchto hodnot lze předpokládat, že produkční účinnost by mohla být průměrná. Díky suchu výnosy z druhé a dalších sečí byly minimální. Jeden z problémů, které se vyskytly, především u nově založených porostů jetelů, byl důsledek sucha, že se jejich růst zastavil a rostliny pouze živořily a navíc byly plošně napadeny padlím a to může být i problém s jejich přezimováním.

Ing. František Mikyska

Agrokonzulta Žamberk spol. s r. o.

Více najdete v Našem chovu 3/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down