03.12.2006 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stájí s dojicími roboty přibývá

Systémy automatického získávání mléka prostřednictvím dojicích robotů se pomalu zabydlují i v našich stájích. Jejich počet se u nás rok od roku zvyšuje. Dosud největší robotizovaná stáj se nachází v Pluhově Žďáru na Jindřichohradecku. Kravín je v provozu od srpna letošního roku a počátkem listopadu byl předveden i široké zemědělské veřejnosti.

Novou produkční stájí pro 532 dojnic, které budou obsluhovány osmi dojicími roboty Lely Astronaut A3, se může pochlubit Zemědělské družstvo Pluhův Žďár hospodařící nedaleko Jindřichova Hradce. Slavnostní představení provozu, na jehož organizaci se podílely i firmy Agro-partner, s. r. o., Tekro spol. s r. o., a Reprogen, a. s., připadlo na první listopadový den.

Modernizace provozu byla nevyhnutelná
Zemědělské družstvo Pluhův Žďár vzniklo v roce 1992 transformací bývalého JZD Pluhův Žďár. Ve své činnosti se podnik zaměřuje na chov skotu s tržní produkcí mléka. Jednu třetinu stáda tvoří krávy holštýnského plemene a zbytek je české strakaté. Průměrná užitkovost za laktaci u holštýnek dosahuje 9570 litrů. Jak prozradil ředitel družstva Ing. Karel Bednář, podnik stál před rozhodnutím, zda si má chov skotu vůbec ponechat. „Věděli jsme, že pokud chceme v chovu dojnic pokračovat, musíme co nejvíce snížit výrobní náklady investováním do nových technologií ustájení a dojení, aby byla výroba mléka rentabilnější,“ říká a dodává, že bez moderní technologie nelze produkovat mléko ekonomicky. Dalším důvodem pro nákladnou investici byla podle něj skutečnost, že je v dnešní době obtížné sehnat do zemědělského sektoru zaměstnance. Pořízením dojicích robotů tedy podniku odpadá problém se sháněním personálu na dojení. Díky novým technologiím se podle Ing. Bednáře nyní výrazně zlepšilo welfare zvířat, což bude mít pozitivní vliv na jejich užitkovost. Navíc se díky dojicím robotům uspoří i náklady na pracovní síly, čímž se výroba mléka zefektivní.
Přestože je nová stáj přizpůsobena k instalaci celkem osmi dojicích robotů, v současnosti je jich na svém místě jen polovina. Brzy by však měly přibýt další dva kusy. O nákupu posledních dvou dojicích robotů ale rozhodne mléčná kvóta a také ekonomická situace podniku. Mléčnou kvótu má podnik zatím stanovenou na necelých šest milionů litrů. Takové množství je schopen naplnit na šesti robotech. Kvótu by ale chtěli podle ředitele v budoucnu zvýšit alespoň na 7,5 miliónu litrů mléka.
Spolu s kravínem se postavily i tři nerezové zásobníky na kejdu s celkovou kapacitou 8600 kubíků a nové silážní žlaby. Celková investice do nových staveb činila 68 milionů korun. Její ekonomická návratnost přitom podnik odhaduje na deset až dvanáct let.

To nejnovější z nabídky firmy
Jak technologie dojení, tak i technologie ustájení v novém kravíně pochází z nizozemské firmy Lely. Jak sdělil Ing. Vlastimil Havlík ze společnosti Agro-partner, která firmu Lely na našem trhu zastupuje, stáj je vybavena tou nejmodernější technologií, která je na trhu v současnosti dostupná. „Robotický systém Lely A3 je nejnovější technologický prvek firmy, který má velice dobré jméno především v západní Evropě.“ Jeho významnou předností je podle Ing. Havlíka schopnost nastavení se na fyziologii jednotlivých čtvrtí vemene, což je u dojnic to nejpodstatnější z hlediska ekonomiky zdravotního stavu. „Každá čtvrť může mít odlišné fyziologické vlastnosti. Skutečnost, že tyto vlastnosti dokáže systém dojení respektovat, je předpokladem pro dlouhý produkční život dojnice,“ tvrdí. Dlouhověkost zvířat při intenzivním využívání je problémem chovů nejenom v České republice, ale napříč Evropou. Podle Ing. Havlíka bude součástí ekonomiky výroby mléka dlouhověkost požadavek číslo jedna pro snížení nákladů na jednotku produkce.
Ing. Havlík dále informoval, že v současnosti je v České republice šestnáct dojicích robotů společnosti Lely a do konce roku by se jich mělo dovézt dalších třiadvacet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down