Zcela netradiční zahájení provozu dvou nových produkčních stájí a dojírny se událo ve společnosti Taurus Protivanov na Prostějovsku. To si na slavnostní otevření nových staveb pozvala místního faráře, který dal nedávno zkolaudovanému provozu i jeho zaměstnancům své požehnání.
Dvě nové produkční stáje pro 820 krav, kruhová dojírna Westfalia s kapacitou 36 dojicích míst a odpadní jímka se v prosinci staly součástí provozu Taurus Milk Protivanov. „O stavbě nových kravínů a dojírny jsme začali uvažovat už v dubnu 2004. Před několika lety jsme sice rekonstruovali jednu stáj pro dojnice, ale nějakým způsobem jsme museli řešit i ustájení jalovic. Rozhodli jsme se tedy dojnicím postavit nové produkční stáje a jalovice přemístit do zrekonstruovaného kravína, aby měla zvířata potřebné pohodlí. Mléko je naše hlavní tržní komodita, proto jsou investice do nových technologií nutností,“ svěřuje předseda družstva Ing. Jiří Hanák.
Stavba stájí začala vloni v listopadu a zkolaudovány byly letos v říjnu. Celý projekt včetně pozemků, demolice starých objektů a mechanizačního vybavení byl realizován v hodnotě kolem 54 milionů korun. Část této investice má být hrazena z operačního programu ministerstva zemědělství. Slavnostního otevření se zúčastnil i místní farář, který nové prostory pokropil svěcenou vodou a popřál jim úspěšný provoz. „Pozvali jsme si faráře, aby našemu kravínu požehnal. Chceme se tímto vrátit k tradicím,“ prozradil předseda.
Firma Taurus Protivanov hospodaří na výměře 1600 hektarů. Vzhledem k tomu, že se nachází v oblasti, kde nadmořská výška dosahuje 680 metrů, je téměř třetina zemědělské půdy zatravněna. Z tržních plodin pěstují především řepku, sladovnický ječmen a žito.
Nové ustájení zvýší užitkovost
Společnost Taurus Protivanov provozuje rostlinnou i živočišnou výrobu. Chov skotu je zaměřeno na plemeno české strakaté. Kromě toho má družstvo ještě chov prasat. Ten představuje stádo 120 prasnic a 1000 prasat ve výkrmu.
Na projektování dvou nových produkčních stájí pro dojnice se podílela společnost Farmtec, a. s. Každá z nich přitom přišla na dvanáct milionů korun. Jak zootechnik doufá, v nových stájích budou zvířata dosahovat lepších výsledků. „Průměrná užitkovost na krávu za laktaci se u nás pohybuje kolem 6250 litrů mléka. Nesnažíme se z nich za každou cenu získat co nejvíce. Jejich užitkovost se sama postupem času zvyšuje díky stále lepší genetice. Nyní tomu pomůže i lepší ustájení, které bez problémů splňuje všechny požadavky na welfare,“ doufá Hanák.
Zlepšit by se měl i průběh dojení. Nová kruhová dojírna pro 36 krav má průchodnost kolem 200 dojnic za hodinu. Doba dojení by se tak měla zkrátit na tři až čtyři hodiny. Jak poznamenal hlavní zootechnik, v minulosti se u nich dojilo na dvou tandemových dojírnách, které dohromady pojaly jen šestnáct dojnic, a tak trvalo dojení déle.