21.09.2006 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sto svíček pro Chuchli

Závodiště ve Velké Chuchli mělo svou premiéru na začátku minulého století, 28. září 1906. Letošní velké výročí se ani nedalo oslavit jinak, než uspořádáním elitních dostihů. Symbolicky největšími svíčkami na slavnostním dortu s číslovkou 100 se proto minulou neděli staly Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu. Není až tak podstatné, že oba testy nejvyšší kvality vyhráli ti skutečně nejlepší koně – daleko důležitější je tento fakt: zkoušky výkonnosti anglického plnokrevníka v hlavním městě České republiky cválají i po sto letech dál a jejich budoucnost vypadá mnohem nadějněji, než dřív.

Český závodní spolek se rozhodl po zrušení pražských drah na Invalidovně a Císařské louce vybudovat centrální dostihový areál. Pozemky pro stavbu v obci tehdy zvané Chuchel (a ještě předtím Chuchelec) nebyly vybrány právě šťastně – což vzápětí dokázaly rozvodněné Vltava s Berounkou. Slavnostní přestřižení pásky nového závodiště Rakouska – Uherska proto muselo být o pět dní odloženo. Voda potom bojovala s dostihovou Chuchlí ještě mnohokrát, nejtragičtější ze všech byla ovšem povodeň v srpnu 2002. Dlouho to vypadalo, že záplavy zatáhnou za dostihy v Praze navždy oponu, ale snaha lidí byla nakonec přece jen silnější.

Všechno začal Bartosch

Návštěvníci prvního chuchelského mítinku koncem září 1906 tleskali vůbec poprvé klisně Vision, jinak vítězce Zahajovací ceny na 1800 metrů. V jejím sedle se představil vrchní vojenský veterinář František Bartosch, významná osobnost turfu té doby. Dr. Bartosch se proslavil ještě víc šest let po premiéře Chuchle, protože s hnědákem vlastního chovu jménem Jamagata vyhrál Velkou pardubickou.
Když bylo chuchelské dráze patnáct, běželo se na ní první derby – tenkrát Cena Československého Jockey Clubu - a o rok později i první ročník dnešní Velké jarní ceny (Trial Stakes). Nejdelší tradici přesto mají v roce 1920 založené Cena prezidenta republiky (tehdy Velká pražská podzimní cena), Svatováclavská cena a Českomoravská (dříve Československá) cena.
V úvodu zmíněné Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu se dostaly do kalendáře Velké Chuchle v sezoně 1979 zásluhou Turf klubu Praha, velmi aktivní organizace neprofesionálních příznivců dostihového sportu. Společnost TURF Praha, jejímž největším akcionářem je Jockey Club České republiky nemá s již zaniklým Turf klubem kromě jednoho slova v názvu nic společného.
Organizací provozu v areálu chuchelského závodiště, pořádáním dostihů a obchodními aktivitami s tím spojenými je v současné době pověřena firma TMM, jinak dceřiná společnost akciovky TURF Praha.

Království za finance

Dostihy jsou zkoušky výkonnosti anglického plnokrevníka a proto se na jejich financování u nás podílí stát prostřednictvím ministerstva zemědělství. Peníze ze státního rozpočtu samy o sobě dostihy pochopitelně neuživí.
Konkrétní příklad: společnost TMM hodlá v letošní sezoně uspořádat na chuchelské trávě 21 mítinků s celkovým objemem dotací 19,5 milionu Kč. Poplatky za přihlášky do dostihů a startovné zajistí 37 % z této částky, odvod ze sázkového obratu by měl přidat dalších asi 2,5 milionu Kč, státní dotace se pohybují kolem jednoho milionu korun. „Zbytek“ musí sehnat pořadatel spoluprací s obchodními partnery. Mezi nimi jsou logicky i subjekty podnikající v agrárním sektoru.
Významným sponzorem Českého derby je potravinářsko – chemická společnost Setuza, zásluhu na založení a pokračování seriálu dostihů pro dvouleté koně českého chovu má Schaumann ČR, svůj dostih už letos měla firma Rabbit CZ a bude mít Znovín Znojmo, chuchelským areálem zní známá jména jako Mikrop nebo Mydlářka. Všichni zde uvedení (a mnozí neuvedení) mají svůj podíl na tom, že stoleté závodiště rozhodně nezpomalilo krok.

Srdce nade vše

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém popřál závodišti v Chuchli do další stovky stabilitu, prosperitu a popularitu. Při sledování tvrdých bojů na dráze si vzpomněl na velmi případný citát, jehož autorem je Jean Trarieux.: „Nejtěžší dostih nevyhrávají nohy koně, nýbrž jeho srdce.“ A termín „dostih“ je v tomto případě míněn zcela obecně.
Na závěr a jen pro úplnost – v narozeninové Velké ceně Prahy Secret Partnership zvítězil favorit De Roberto, bělouš irského chovu z české stáje Dr. Charvát. Velká cena českého turfu Generali Pojišťovny se stěhuje na Slovensko zásluhou německého hnědáka Tempeltänzer (stáj OMS).
Lepší důkaz o tom, že Chuchle je už zase tak evropská, jako byla při svém založení, neexistuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down