Česká republika pořádala zasedání výboru Světové Simmental-Fleckvieh federace. Několik desítek delegátů z dvaadvaceti členských zemí Evropské unie a třech dalších států navštívilo koncem května naší republiku, aby se věnovalo otázkám strakatého plemene. Kromě vlastního jednání měli delegáti možnost navštívit několik českých chovů i kulturních památek. Akce byla završena chovatelským dnem v Radešínské Svratce.
Světová Simmental-Fleckvieh federace (World Simmental-Fleckvieh federace) neboli Federace chovatelů strakatého skotu byla založena v roce 1974 v Záhřebu. Její členové se jednou ročně schází, v sudém roce se koná kongres, v lichém roce zasedá výbor WSFF. Letošního zasedání výboru WSFF se příkladně zhostila Česká republika, konkrétně Svaz chovatelů českého strakatého skotu.
„V pětatřicetileté historii WSFF to byla první akce, při které se delegáti z jednotlivých členských zemí sešli ke svému jednání v Čechách. Program zasedání jsme připravovali dlouho a pečlivě, snažili jsme se nabídnout účastníkům co nejširší pohled na Českou republiku, naše zemědělství a speciálně na chov strakatého skotu,“ uvedl ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Josef Kučera.
Delegáti navštívili farmy v Příkosicích, Poleradech, Liboměřicích, Pyšeli, Chýšti, Bohdalci, Kameni, měli čas také na jednodenní prohlídku naší metropole, projížďku parníkem po Vltavě, návštěvu hradu Kámen, hřebčína ve Slatiňanech a dalších zajímavých míst ČR. Organizátoři jednoduše nenechali nic náhodě.
Tři nové státy do federace
Organizaci WSFF tvoří zástupci svazů chovatelů simentálského skotu jednotlivých států. Hlavním úkolem a posláním WSFF je harmonizace postupů používaných ve šlechtění skotu, sjednocování dokladů, například potvrzení o původu, propagace plemene a především vzájemné prohlubování informovanosti a důvěry mezi jednotlivými členskými zeměmi. Současným prezidentem je Franz Xaver Stürzer.
Světová Simmental-Flectvieh federace má v současnosti 31 členů (z toho šest se statutem pozorovatele). Hlavní úkol vlastního zasedání WSFF pro letoší rok byla debata o změně struktur členských poplatků a celkové zefektivnění práce světové federace. Kromě toho se zasedání v České republice zúčastnily i delegace zástupců ze tří států, které se o členství ve federaci teprve ucházejí. Jsou to Polsko, Nizozemsko a Čína. Definitivní přijetí těchto států za řádné členy může proběhnout nejdříve příští rok poté, co zmíněné státy předloží všechny patřičné dokumenty. Zatím jim byl přidělen statut pozorovatele. Česká republika, respektive původně Československo, je členem od roku 1974. Celkem bylo v České republice přítomno 85 delegátů z pěti kontinentů.
Straka je symbolem českého zemědělství
V Národním muzeu v Praze uvítal delegáty ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič. Ve svém projevu uvedl strakatý skot jako symbol českého zemědělství. Zmínil, že do roku 1969 nese plemeno název „český“ strakatý skot.
„Kvalita a úroveň našich chovů je zcela srovnatelná ze zbytkem světa. Odvětví se ale potýká s řadou problémů. Na jedné straně jsou to ceny mléka a kvóty, na druhé straně klesající cena hovězího a nižší spotřeba hovězího masa v naší zemi. Strakaté plemeno jako kombinované plemeno čelí oběma těmto hrozbám. Na druhé straně tuto skutečnost lze vnímat jako výhodu. Kombinované plemeno dokáže vyrovnávat výkyvy a nevýhody obou trhů. Ministerstvo zemědělství má pouze velmi málo nástrojů, aby chovatelům pomohlo. Kvóty jsou určeny z Bruselu a stejně tak máme jen velmi omezené možnosti, jak finančně podporovat dobytčí jednotky jako podporu vázanou na produkci. Takže, vám chovatelům, zbývá jediné – abyste si poradili sami. Na jedné straně musíte přesvědčit spotřebitele, aby dával přednost vašemu kvalitnímu mléku a mléčným výrobkům. Na druhé straně je třeba usilovat o to, aby se hovězí maso vrátilo na stoly našich domácností. Dámy a pánové, přeji vám mnoho úspěchů ve vašem jednání a obdivuji také vaše nadšení. Vidím a cítím z vás, že chov strakatého skotu pro vás není jen byznysem ale i velkým koníčkem,“ řekl ministr při slavnostním zahájení zasedání výboru WSFF.
Akce se zdařila
„Pro Českou republiku bylo právě skončené zasedání velmi významné, protože řada našich hostů se v průběhu akce přiznala, že do České republiky přijížděla bez detailních informací a bez konkrétní představy o úrovni českého zemědělství a českého chovatelství. O to příjemnější pro nás bylo slyšet již v průběhu akce, jak je špičková úroveň navštívených chovů překvapila. To, že se nešlo o formální poklony, snad dosvědčí i objednávka embryí od konkrétních krav na jednom z navštívených podniků. Mé poděkování patří především kolegům ze svazu, oprávněným osobám, navštíveným podnikům a chovatelům. Poděkovat bych chtěl také všem našim partnerům, kteří se podíleli na finančním zajištění celé akce, bez jejich pomoci by uspořádání akce v tomto rozsahu nebylo vůbec myslitelné,“ dodává ke zdárně skončené akci za organizátory Josef Kučera.
(Poznámka: Podrobnější reportáže z návštěvy delegátů WSFF v českých chovech najdete v červencovém vydání Našeho chovu.)