Na 11. členském shromáždění Svazu chovatelů českého strakatého skotu se hodnotila nejen činnost Svazu za uplynulý rok, ale i za uplynulé čtyřleté volební období, které právě letos skočilo. Jednou z hlavních náplní programu shromáždění ve Větrném Jeníkově byla i volba nové Rady Svazu.
Do nové Rady Svazu chovatelů českého strakatého skotu, která má celkem 20 členů bylo navrženo 13 nových členů z řad chovatelů i pracovníků oprávněných organizací. Předsedou Svazu chovatelů českého strakatého skotu byl opět zvolen Ing. Vít Šimon, předseda ZD Maleč, místopředsedy Stanislav Studený, předseda představenstva GenAgro, a.s. Říčany a Ing. Jiří Zelenka, předseda ZD Krásná Hora nad Vltavou. Novému předsedovi Svazu jsem položila několik otázek.
Jaké budou hlavní úkoly Svazu chovatelů českého strakatého skotu v dalším volebním období?
Úkolů, které stojí před naším Svazem, je celá řada. Zmíním se jen o těch nejdůležitějších. Prvotním úkolem bude rozpracování jednotlivých ustanovení zákona č. 154/2000 Sb. a prováděcích vyhlášek a jejich včlenění do metodických předpisů a organizačních postupů svazu. Budeme důsledněji vyžadovat jejich dodržování od ostatních partnerů i od chovatelů. V souvislosti s tím předložíme ministerstvu žádost o udělení statutu uznaného chovatelského sdružení s potřebnými doklady.
Nosným úkolem Svazu zůstává vedení plemenné knihy a realizace šlechtitelského programu plemene. Základní dokumenty pro tyto úkoly, tj. Šlechtitelský program a Řád plemenné knihy členské shromáždění dne 6. 6. 2001 ve Větrném Jeníkově schválilo a předložíme je MZe k vydání souhlasu.
Problematika šlechtění a reprodukce bude i nadále rozhodující tématickou náplní osvětové, informační a poradenské činnosti Svazu, nejen ve formě publikací, ale i při průběžně aktualizaci webových stránek Svazu.
Svaz bude všestranně podporovat pořádání výstav a veřejných přehlídek skotu, jejichž program je z veterinárních důvodů dosud narušen. Nadále se budou rozvíjet zahraniční styky Svazu, orientované především na společné testování býků v rámci mezinárodní testace a zpřesňování společných pravidel lineárního popisu skotu.
Předpokládáme, že v roce 2002 bude zaveden jednotný systém klasifikace jatečných těl SEUROP. Pro chov českého strakatého skotu bude mít zavedení tohoto systému značný význam a Svaz se bude tedy všestranně angažovat při jeho zavádění a promítnutí kvalitativních rozdílů do cen jatečného skotu.
Myslíte, že výskyt prvního případu BSE v ČR ovlivní významně chov českého strakatého skotu?
Český strakatý skot je kombinované maso-mléčné plemeno, proto může jeho chov a prosperitu ovlivnit každé snížení odbytu hovězího masa a výrobků z něj jak na českém, tak i světovém trhu. Vedle prodeje vykrmených kusů by snížení odbytu nepříznivě ovlivnilo i prodej plemenného a zástavového skotu, který i přes menší rozsah je pro část našich chovatelů stěžejní a znamenal by velké ekonomické ztráty.
Nepředpokládám však, že by výskyt BSE významněji ovlivnil chov našeho plemene, ale obávám se, že mu více mohou uškodit neobjektivní informace, které se v některých médiích také objevují.
Systém kontroly na BSE v ČR zahrnuje vyšetření všech poražených rizikových kusů, proto ojedinělý výskyt neohrozí spotřebitele a neměl by výrazně omezit poptávku po kvalitním hovězím mase ze strakatého skotu.
Bude Svaz v blízké budoucnosti směrovat svoji činnost i na obchodní aktivity jak na domácím, tak i na zahraničním trhu?
Aktivity Svazu na tomto úseku byly určující pro významný rozvoj zahraničního obchodu po celé uplynulé desetiletí. Soustředily se především na přímé kontakty se zahraničními chovatelskými i státními orgány, deklarování úrovně a věrohodnosti systému testování vlastností a jejich dokladování apod.. V posledních letech objem vývozu do zahraničí klesá. Příčinu vidíme nejen v klesající poptávce zahraničních partnerů, ale i v klesající nabídce požadovaných plemenných zvířat i zástavového skotu, v souvislosti s celkovým poklesem stavů krav. V tomto rozměru budeme vývoz zvířat i nadále všestranně podporovat. Jaké dopady bude mít výskyt BSE na obchod se zvířaty, ukážou následující dny a reakce orgánů odběratelských zemí.
Domácí obchod s plemennými zvířaty se u nás v dostatečné míře dosud nerozvinul. Budeme usilovat o oživení vnitrostátního obchodu s plemennými a zástavovými zvířaty a o větší uplatnění vlivu chovatelských svazů a ČMSCH, a. s. na tento proces.