14.03.2024 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systémy řezání a konzervace píce

Sklizeň píce a její konzervace je otázkou využití vhodné sklizňové techniky a konzervačních látek. Vždy je nejlepší sklízet v optimální zralosti, kdy se píce snadno konzervuje a je bohatá na obsah výživných látek. Svou roli hraje také délka řezanky a použitá sklizňová technika. Homogenní řezanky s rovnoměrnou strukturou dosáhneme s využitím sklízecích řezaček.

Jejich role je v případě sklizně silážní kukuřice, a to jak celých rostlin, tak jejich částí nezastupitelná. Obdobně hovoříme o přímé sklizni obilovin a dalších plodin. Sklizeň ostatních porostů za účelem výroby objemných krmiv je otázkou sběracích vozů a lisů jak na válcové, tak hranolovité balíky. Dodejme, že se některé sběrací vozy nebo lisy z hlediska teoretické délky řezanky sklízecím řezačkám přibližují. Samozřejmě jim nemohou konkurovat při sklizni velmi krátké řezanky pro využití v bioplynových stanicích.

 Využití sklízecích řezaček

Sklízecí řezačky nabízejí přesný řez takřka za všech podmínek. Taková skutečnost se odvíjí od konstrukce řezacího ústrojí, kterému předchází ústrojí vkládací. Vkládací ústrojí tvoří dva nebo tři páry vkládacích válců, které zpravidla vynikají plynulým nastavováním otáček. Některé řezačky disponují stupňovou regulací otáček vkládacích válců. Obecně můžeme uvést, že čím nižších otáček vkládací válce dosahují, tím kratší řezanku nastavujeme. Z pohledu optimálního vrstvení a dusání v silážním žlabu nebo vaku platí, že čím větší obsah sušiny sklízená hmota vykazuje, tím kratší řezanku bychom měli nastavit. Vše má ale své limity z hlediska zpracování krmiva v bachoru přežvýkavců.

Při vyšší sušině se kratší řezanka snáze vrství a dusá, čímž dosáhneme vytěsnění vzduchu a eliminujme negativní vlivy na proces konzervace. To samé platí jak o sklizni trav, jetelovin či jetelotravních směsí, tak kukuřice na siláž.

Aplikátory a další technika

V případě samojízdných sklízecích řezaček pracujeme se systémem integrovaných nádrží. Máme k dispozici jak palivovou nádrž, tak nádrž pro dávkování vody, respektive konzervačních přísad. Někteří výrobci nabízejí nádrž pro aplikaci konzervačních látek jako standardní výbavu, jiní sází na koncept, který počítá se základní palivovou nádrží. Na přání pak volíme mezi přídavnou palivovou nádrží, nebo nádrží na vodu pro využití při aplikaci požadovaných činidel. Někteří výrobci nabízejí současně možnost přídavné palivové nádrže, tak nádrže na konzervační látky.

Ing. Filip Javorek

Kontakt: filip.javorek@outlook.cz

Více najdete v Krmivářství 2/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down