Se zvyšující se mléčnou užitkovostí dojnic se do českých chovů vkrádá ve větší míře i fenomén zhoršené plodnosti. Je to zčásti přirozený důsledek negativní korelace mezi produkcí a reprodukcí, zčásti důsledek nedokonalého managementu v daném podniku.
Toto téma důkladně rozebral ve svém příspěvku MVDr. Miloslav Skřivánek (VFU Brno, Tekro Praha) na semináři věnovaném aktuálním otázkám reprodukce dojnic ve Zdislavicích u Benešova.
V době vstupu do unie se předpokládá v České republice průměrná užitkovost 7000 kg mléka u krav zařazených do KU. Je třeba si ale uvědomit, že tato příjemná výše užitkovosti je podmíněna zvýšeným metabolismem plemenic. Zvíře je se zvyšující se užitkovostí citlivější na vnitřní i vnější zátěžové stavy (stresy, špatně vybilancovaná krmná dávka atd.).
Chovatel a spolupracující služby musí především zajistit komplexní péči o zdraví stáda. To představuje především zajištění welfare, pohody a kondice zvířat, udržení zdravého trávicího systému, včasnou identifikaci nemocných krav a jejich léčbu a v neposlední řadě preventivní zásahy v rámci stáda. Prostřednictvím preventivních zdravotně-produkčních postupů je podle slov přednášejícího možné efektivně ovlivňovat zdravotní stav chovaných zvířat. Povinností veterinárního lékaře je vedle konkrétního řešení patologických stavů i uplatňování principů produkční a preventivní medicíny v každém chovu.
Jedním z častých onemocnění v dojených stájích je podle MVDr. Skřivánka tzv. syndrom peripartální krize dojnic. Tento stav se vyskytuje většinou u vysokoprodukčních plemenic a bývá vyvolán rozmanitými zátěžovými situacemi. Jednou z nich může být například zkrmování nevyrovnané krmné dávky, většinou s převahou lehce rozpustných sacharidů. Následují poruchy bachorové fermentace spojené s indigescí a intoxikací, které mohou končit až ulehnutím a úhynem. Naopak nadbytečný příjem energie v době poklesu laktace vyvolává ztučnění, které podporuje poruchy jater a ketózy.
Při nedostatku vápníku v organismu se setkáváme s narušením kalciové homeostázy. Toto narušení prohlubuje negativní energetickou bilanci a vede k poruchám při porodu, zadržení lůžka a rozvoji zánětů reprodukčního ústrojí. Dalším důsledkem může být i zvýšená frekvence mastitid.
Na závěr MVDr. Skřivánek připomněl, že problematika chovu skotu je komplexní a nesmí být podceňována žádnou ze zúčastněných stran.