Firma Agroing Brno prezentovala na výstavě Techagro 2006 sortiment strojů a zařízení v oblasti posklizňové úpravy, včetně skladování a výroben krmných směsí. Vystavila v rámci vyhlášeného operačního programu Racionalizace skladovací kapacity obilovin a olejnin obilní silo s hladkou stěnou a plochým dnem, s možností použít aktivní větrání v podlaze v rozsahu od 15 do 100 procent její plochy.
Technologie vyskladňování a aktivní ventilace je umístěna ve spodní části sila od firmy Agroing, nikoli v základové desce, vysoké pouze asi 50 cm. Podle jednatele společnosti Ing. Zdeňka Procházky toto řešení výrazně snižuje cenu stavebních prací a následně finanční nákladovost celé investice skladovací báze. Nedílnou součástí je plně automatizované aktivní větrání, včetně měření teplot, vlhkosti a řízení variant toku materiálu v posklizňové lince. „Široký sortiment nabízených sil od 95 do 7430 tun umožňuje vyhovět různým kapacitním požadavkům jednotlivých zákazníků,“ konstatuje Ing. Procházka.
Kontinuální a šaržové sušárny
V expozici firma dále představila kontinuální a šaržové sušárny s nepřímým ohřevem v rozsahu od dvou do sto tun hodinového výkonu v různých typových variantách. Umožňují sušit nejen klasické plodiny (pšenici, kukuřici, řepku), ale i osivo, pohanku a další.
Nabízené technologie jsou podle jednatele společnosti dále doplňovány o čisticí a předčisticí linky a dopravní cesty o různých výkonech (20 až 100 t/hod.). Na veletrhu firma prezentovala rozsáhlou fotografickou dokumentaci realizovaných akcí.
Míchačka a lisy
V oblasti výroben krmných směsí byly vedle sortimentu stavebnicových VKS s přisávacím šrotovníkem (zatím 150 realizací) představeny některé nové stroje. Jedním z nich je horizontální míchačka o kapacitě 500 nebo 1000 kg, která může podstatně zvýšit hodinovou výkonnost firmou nabízených výroben.
Velký zájem byl také o granulační lisy s prstencovou matricí v souvislosti s požadavky na granulaci odpadů z posklizňových linek a biomasy, popřípadě pilin, a to jak pro účely spalování, tak jako hnojivo. „Již jsme instalovali linku na granulaci fermentované chlévské mrvy a chystáme další linky pro granulaci netradičních materiálů,“ uvedl Ing. Procházka.
Nový typ extrudéru
Na pokles poptávky po strojích pro extrudaci sójových bobů reagovala firma představením nového typu extrudéru, který umožňuje extrudaci jak obilovin (pšenice, kukuřice, ječmene), luskovin (hrachu, bobu, pelušky) tak i odpadů z výroby (řepkových a sójových pokrutin) a kompletních krmných směsí pro ryby, králíky, psy a kočky. Netradiční řešení tohoto extrudéru rovněž umožňuje snížit výrazně spotřebu náhradních dílů, která zvyšovala cenu extrudace. První linka s tímto extrudérem bude uvedena do provozu ještě tento měsíc.