18.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie pro krmení skotu

Objemná krmiva a steliva hrají při chovu skotu a nejen přežvýkavců zásadní význam, přičemž právě pro provozy chovu skotu se setkáme s velice pestrou nabídkou techniky a ucelených technologií. Technických řešení existuje celá řada s tím, že v různých částech světa jsou preferována řešení, která jsou ovlivněna především velikostí chovů a také systémem uskladnění krmiv.

V našich podmínkách tak převažuje v případě chovů dojného skotu či intenzivního výkrmu používání krmných míchacích vozů s vertikální či horizontální osou rotace míchacích šneků s tím, že existují také další možnosti, jako například pneumatické a pádlové míchací systémy a nechybí válcové či řetězové modely. V případě zastýlání či krmení lisovanou pící se setkáváme zpravidla s rozdružovači s využitím metacího mechanismu či naopak pracujících na principu odvíjení jednotlivých vrstev. Také se můžeme setkat se speciálními rozdružovači, které jsou určeny pro zakládání zejména stelivové slámy.

Nesmíme zapomínat ani na systémy sklizně a přípravy zeleného krmiva, kdy se využívají zejména kolové traktory agregované s různými modely sběracích vozů s příčným zakládacím dopravníkem. Velmi důležitá je pak volba v případě míchacích vozů také manipulační technika, která je určena pro odebírání krmiv a jejich nakládku v případě, že krmný či krmný míchací vůz není opatřen nakládacím zařízením. Kromě míchacích modelů se samozřejmě můžeme setkat s různým provedením krmných vozů, které jsou určeny pouze pro zakládání krmiva a využívají se zejména v chovech, kde převažuje zavadlá konzervovaná píce a není nutné zajistit rovnoměrné promíchávání jednotlivých komponentů. Obecně můžeme konstatovat, že klasických taženým a samochodným krmným míchacím vozům pak v několika posledních letech vzniká konkurence v podobě systémů automatického krmení, kdy však princip fungování technologií z konstrukce klasických míchacích modelů vychází.

 

Míchací krmné vozy obecně

Základním principem krmného míchacího vozu (KMV) je příprava směsné krmné dávky, tzv. TMR, a to z několika druhů komponentů objemných krmiv spolu s krmivy jadrnými, či energetickými. V našich podmínkách se setkáváme jak s taženými modely agregovaný s kolovými traktory, tak s modely samojízdnými a také v našich podmínkách nabízejí někteří dodavatelé nástavbová provedení určená pro šasi nákladních automobilů. Rovněž existují provedení určená pro agregaci s podvozky kamionových návěsů, nebo míchací vany montovány jako stacionární míchací zařízení pro přípravu směsné krmné dávky pro bioplynové stanice.

Ing. Filip Javorek,

 ing.filip.javorek@atlas.cz

Kompletní článek najdete v Krmivářství 5/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down