Veletrhy jsou místem, kde mohou firmy prezentovat své produkty a především představovat novinky pro nadcházející sezónu. Zemědělský veletrh EuroTiër 2006, který se pravidelně pořádá v německém Hannoveru, nebyl výjimkou. Tentokrát přinášíme alespoň malou ukázku výrobků, které sice nedostaly ocenění, ale mohou být pro chovatele velice zajímavé.
Multifunkční pomocník
Německá společnost Tuchel Maschinenbau, která vyvíjí zemědělskou a komunální techniku představila již známý Tuchel-Trac v novém designu. Jedná se o multifunkční vozidlo, které lze využívat jak v oblasti živočišné výroby, tak v komunální sféře. Díky rychlopřipojovacímu systému jej lze snadno agregovat s širokou řadou pracovních nářadí. V živočišné výrobě se dá využít například jako rozdělovač slámy, vyhrnovač chlévské mrvy, nastýlač podestýlky, přihrnovač krmiva nebo dávkovač píce. Jeho využití je však mnohem širší. K Tuchel-Tracu lze připojit například i sekačku na trávu, lopatu na odhrnování sněhu nebo kartáč na čištění podlah ve stájích a zametání silnic. Lze jej rovněž využít jako hydraulický nakladač. Firma Tuchel Maschinenbau k němu nabízí celkem 25 různých připojovacích pracovních nářadí.
Tuchel-Trac je nyní vybaven silnějším motorem Kubota o výkonu čtrnáct koní, který je uložen pod nově tvarovanou plastovou kapotou. Tříkolový pohon a hydraulické řízení mu dovolují pracovat i na špatně sjízdných terénech. Pomocí hydraulického obvodu může traktor snadno a přesně manipulovat s přídavnými nástroji. Jeho výhodou jsou malé rozměry a nízká hmotnost při nosnosti 800 kg.
Lehčí, delší, širší
Neměcká společnost RKW AG je známá jako producent silážovacích folií Polydress a balíkovacích síťovin Rondotex a Rondosil. Jejich nové verze byly představeny právě v Hannoveru.
Nový typ balíkovací síťoviny Rondotex Evolution je nyní lehčí než jeho předchůdce. Nová stylizace snižuje základní hmotnost 2000 a 3000 metrů dlouhé roly o deset procent. Menší objem síťoviny tak usnadňuje především manipulaci při výměnách v lisech na balíky. Novinkou je i Rondotex Evolution XXL, která se může pochlubit redukcí objemu a větší délkou. Maximální průměr roly přitom činí 30 cm. Síťovina je nyní dostupná v délce 3500, 3800 a 4000 metrů. Díky větší délce nemusí být role vyměňována v lisu tak často jako dřív.
Inovace nastaly i v oblasti silážování. Nová silážovací folie Polydress je nyní k dispozici v širší verzi. Kromě obvyklých standardních rozměrů je teď dostupná i v šířce 18,3 a 19,0 metrů. Folie Polydress o šířce 18,3 metrů může být dodána v tloušťce do 150 mikrometrů, folie o šířce 19 metrů v tloušťce 125 mikrometrů. Silážovací folie obou šířek jsou vyráběny ve standardní kvalitě v obvyklých barevných kombinacích v délce 25, 35 a 50 metrů.
Otvor s mnoha funkcemi
Individuální i skupinové polyetylenové boudy pro telata vyvíjí americká společnost Hampel Corporation pod názvem Calf-Tel. V německém Hannoveru představila společnost svůj nový produkt – individuální boudu pro telata Calf-Tel 1.2. Její nesčetnou výhodou je otvor umístěný mezi střešní a zadní částí boudy, který zastává hned několik funkcí. Otevíratelné okénko funguje nejenom jako větrací otvor, jež je potřebný zejména v letních měsících, lze jej použít také k nastýlání podestýlky, dávkování jaderného krmiva nebo píce (pokud je nádoba na krmivo umístěna uvnitř boudy), a v neposlední řadě slouží také ke kontrole telat.
Individuální bouda má rozměr 1,7 metrů čtverečných. Její vhodně vyvinutý design chrání tele před deštěm, a dovoluje otevřenou pozici střešního okénka i při nejistém počasí. Stěny jsou vyrobeny z odolného absolutně matného materiálu, který blokuje UV záření a zajišťuje chladnější vnitřní teplotu v letních měsících. Velká přední dvířka umožňují snadný přístup. Boudy jsou určeny pro telata do stáří osmi týdnů. Podle výrobců systém odchovu telat v těchto boudách zajišťuje nízký úhyn, nízké veterinární náklady, vysoké denní přírůstky, snadnou obsluhu telat a snadnou manipulovatelnost.
Jetmix – a selata žerou více
Novinky z technologie ustájení a krmení pro prasata na veletrhu představila německá společnost Laake. Krmný automat pro selata a prasata Jetmix reprezentuje novou generaci mokrého krmení, která je založena na principu úměrného míchání vody a suchého krmiva za účelem vzniku chutné a snadno krmitelné směsi, která je zvířaty ochotně přijímána.
Mezi jeho výhody patří také možnost intenzivního avšak pohodlného čištění. Celou nádobu lze totiž naklonit a včetně dávkovače krmení a vodního ventilu důkladně a snadno vyčistit. Dosažená vyšší úroveň hygieny neznamená jen lepší zdravotní stav zvířat, ale také pozitivní ekonomiku.
Krmný automat je vybaven funkcí pro regulaci průtoku krmiva a vody, intervalů krmení a funkcí adlibidního krmení. Voda a krmivo jsou dávkovány vždy najednou, přičemž do žlebu se dostává vždy čerstvě umíchaná směs. Součástí technologie jsou i senzory pro kontrolu stavu krmiva ve žlebu aby byla minimalizovány ztráty krmiva a zajištěna potřebná hygiena.
Krmné automaty jsou vyráběny z vysoce kvalitní oceli a odolného polyetylenu pro dlouhou životnost a snadné čištění. Kapacita zásobníku je 50 kg a je určen pro maximálně 40 zvířat do hmotnosti 35 kg.
Pro bezpečný krok prasnic
O bezpečný pohyb prasnic v individuálních kotcích dbá firma Laake stejně jako o vysokou úroveň hygieny krmení. Pro to aby prasnicím v porodnách nepodkluzovaly končetiny a nedocházelo k úrazům prasnic ani selat, vyvinula společnost speciální děrovaný rošt, který je na povrchu obalený plastem. Ten má významně zlepšovat stabilitu prasnic při vstávání i lehání, a tak zamezovat uklouznutí prasnic a případnému zalehnutí selat. Rošty se vyrábějí ve velikosti 40 x 60 cm, a proto se používají výhradně v části zadních končetin prasnic. Jejich přínosem jsou jednoznačně nižší ztráty selat ulehnutím, snadnější a bezpečnější pohyb prasnic a méně zranění,což vede ke zlepšení ekonomiky.