22.04.2002 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Těšíte se do Litomyšle?

Jestli váháte, rozhodně byste se těšit měli. A jestli nevíte na co, tak vězte, že v Litomyšli proběhne ve dnech 16. až 18. května 2002 už pátá národní výstava hospodářských zvířat, která se ve zdejší aukční hale koná pravidelně jednou za dva roky již od roku 1994.

Historicky první výstava se zde pořádala ve dnech 15 až 18 září 1994 v nově zrekonstruované hale pod záštitou akciové společnosti Unichov Litomyšl a Chovservis Hradec Králové. Patronaci nad výstavou převzalo Ministerstvo zemědělství a tehdejší ministr ing. Josef Lux akci i zahájil. Tento chovatelský svátek se opakuje každým druhým rokem, letos poprvé v květnu místo v září.
Výstavy probíhají podle zavedeného scénáře. První den je věnován studentům středních zemědělských škol, kteří se utkávají v nejrůznějších soutěžích. Například v prvním roce konání předvedli své dovednosti ve čtyřech tematických okruzích, jednalo se o oblast krmiv, exteriéru zvířat, plemen skotu a zootechnických pomůcek. Diplom za nejlepší střední školu mají na své zdi pověšený pedagogové ze SZeŠ Kostelec nad Orlicí, druhé místo obsadili studenti z Moravské Třebové a třetí skončilo družstvo z Havlíčkova Brodu.
Ve druhém ročníku výstavy byli studenti motivováni k k účasti v soutěžích prvního dne zábavnou a přístupnou formou. Řešili soutěžní kvíz se záludnými i méně složitými otázkami z oboru chovu hospodářských zvířat a součástí soutěží byly i praktické dovednosti týkající se například odhadu tělesných parametrů předváděných zvířat. Největší radost svým učitelům udělali studenti z Poděbrad, v těsném závěsu skončili mladí zemědělci z Horšovského Týna a z Tábora.
Ve třetím ročníku se kromě již zavedených okruhů jako je výživa nebo reprodukce studenti pocvičili i v chovatelské všestrannosti a svoje umělecké sklony si vyzkoušeli v literární a fotografické soutěži. Úspěchem se mohli pochlubit studenti z Kroměříže, Lanškrouna a Poděbrad. V roce 2000 se z čelních míst radovali posluchači zemědělské školy z Olomouce, střední veterinární školy z Kroměříže a střední veterinární školy z Hradce Králové. Ve stejný den byl uspořádán odborný seminář na téma Zemědělství a vstup ČR do Evropské unie, kterého se zúčastnil mimo jiné Ing. Luděk Šereda, CSc. s příspěvkem o šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat.
Hlavním bodem výstav je ovšem přehlídka těch nejlepších hospodářských zvířat z celé České republiky. Jejich počet rok a zvláště kvalita se rok od roku zvyšuje. V prvním roce měli návštěvníci možnost obdivovat například starokladrubské koně v čele s hřebcem Generalissimus Affabila XXXII, ale i rodinu chladnokrevných klisen chovatele Josefa Vopařila z Makova, vedenou její dvaadvacetiletou zakladatelkou Olinou. Nejpočetnějším zastoupením se pyšnili chovatelé skotu, návštěvníci se obdivovali jak červenostrakatým, tak černostrakatým dojnicím a pozadu nezůstala ani kolekce masných krav s telaty.
Dále byla představena kolekce mateřských i otcovských plemen prasat a některá plemena ovcí. Velmi zajímavou součástí výstavy se stala aukce plemenných zvířat, , která byla orientována převážně na skot a na prasata.
Přehlídky zvířat v druhém roce nezaostávaly za rokem prvním, navíc se původně spíše regionální status výstavy změnil na celostátně uznávanou akci. Z plemen skotu měli návštěvníci možnost vidět kromě českého strakatého a holštýna i montbéliard, jersey, ayshire, aberdeen angus, plavé akvitánské, limousine, galloway, charolais, masné simentálské a skotské náhorní.Chovatelé prasat představili kolekci nejvýznamnějších mateřských i otcovských populací. Vysokým zastoupením se mohli pochlubit i chovatelé koní (starokladrubský, český teplokrevník, norik, hucul a pony), ovcí (merino, kent, bergchaf, texel, charolais, romanovská, suffolk a jako novinka zwartbles) a koz (bílá a hnědá krátkosrstá a masná búrská).
Ve třetím ročníku celostátní výstavy Litomyšl 1998 se představilo kromě tradičně uváděných plemen ze skotu navíc plemeno gascogne, piemontese a hereford, z ovcí plemeno romney marsh, jacob a východofríská, z koz kašmírská. Nedílnou součástí byla i drobnochovatelská expozice zahrnující rozmanitá plemena holubů, králíků, slepic, perliček, kachen a exotického ptactva. Nejen čeští, ale i zahraniční návštěvníci, zástupci chovatelských svazů z Dánska, Slovenska, Belgie a jiných zemí ocenili program doprovodných akcí, který zahrnoval například ukázky westernového ježdění, střiže ovcí nebo jízdy dětí v zápřeží poníků.
Magnetem čtvrtého ročníku výstavy hospodářských zvířat se bezesporu stalo kromě účasti více než 300 exponátů i majestátní zahájení v podobě dvojspřeží starokladrubských běloušů.
Nejpočetnější skupinou zvířat se prezentovali chovatelé skotu, pozadu nezůstali ani chovatelé prasat, koní, ovcí a koz. Markantní změnu zaznamenali návštěvníci u vystavovaného plemene český strakatý skot, kde došlo za posledních několik let k výraznému zlepšení užitkového typu a kvality vemen. Kromě tradičních ocenění byla udělena i zvláštní cena, kterou získala matka býků plemene C se šesti telaty z embryotransferu ze zemědělského podniku ALA Řepníky, a. s. Nezbytnou součástí každé výstavy je i prezentace novinek plemenářských a krmivářských firem.
A jaké jsou plány na letošní, jubilejní ročník? Některé z nich nám přiblížila Ing. Danuše Kolářová, hlavní genetik pořádající firmy Holding ČMPU: „Změnu připravujeme hned na úvod, v rámci soutěže středních škol proběhne i instruktáž hodnocení exterieru hospodářských zvířat a anketa, které se může zúčastnit kterýkoliv návštěvník a dostat se tak do slosování o zajímavé ceny. Další bezesporu zajímavou doprovodnou akcí bude seminář k třicátému výročí inseminace u prasat s účastí předních odborníků v této oblasti. Kvalitní zvířata jsou pro nás prioritou a proto v rámci podpory biotechnických metod připravujeme dražbu embryí a plemenných jalovic. Při přehlídkách i aukcích zajišťují Svazy účast nezávislých a kvalitních bonitérů tak, aby byla zaručena objektivnost celé akce.Očekáváme, že páteční odpoledne, kdy proběhne soutěžní přehlídka skotu, bude jedním z vrcholů páté národní výstavy hospodářských zvířat Litomyšl 2002.“

Jana Doktorová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down