Vliv nově navržené kompletní krmné směsi s deseti procenty řepkového semene bez živočišných mouček na ukazatele snášky, spotřebu krmiva a zdravotní stav nosnic osmi různých hybridních kombinací – to bylo základním cílem pokusného sledování. Dále se zjišťoval vliv zařazení pěti a deseti procent řepkového semene do krmné směsi spolu se zvýšeným obsahem specificky účinných látek pro nosnice hybridní kombinace Isa Brown.
Kuřice byly odchovány v klecové technologii STS Hostivice v hale s řízenými podmínkami prostředí v akciové společnosti Prave Rakovník. Odchovávány byly v souladu s požadavky velkovýrobní technologie a podle zásad metodiky kontrolních zkoušek užitkovosti finálního produktu nosného typu slepic. Během odchovu byl realizován běžný vakcinační program. Poté byly kuřice přesunuty na biologickou testační stanici Lípa, kde probíhala vlastní testace v jedenácti čtyřtýdenních periodách v době od 21. srpna 2003 do 23. června 2004. Testace byla zahájena v 19. týdnu věku kuřic.
Druhy krmných směsí
Kompletní krmné směsi byly vyrobeny ve třech etapách ve výrobně pokusných směsí ÚKZÚZ Lysá nad Labem z předem homogenizovaných, analyticky ověřených surovin. Krmné směsi se zkrmovaly sypké v suchém stavu podle technologického postupu bez přídavku jiných krmiv. Zkrmovány byly následující druhy krmných směsí: N1 - IT K (kontrolní s rybí moučkou); N2 - R (s řepkový semenem 10 %), N3 - R (s řepkový semenem10 % + jaterní tonikum) a N4 - R (s řepkový semenem 5 % + přípravek pro zlepšení kvality skořápky). Čerstvá napájecí voda byla stále k dispozici v kapátkových napáječkách.
Snáška vajec
Hlavním ukazatelem testace je snáška vajec. Její sledování se provádělo ručním sběrem jedenkrát denně ve stejnou hodinu. Dále se sledovala hmotnost vajec a spotřeba krmiva. U vajec byly prováděny i kvalitativní rozbory a senzorická hodnocení. Výsledky testace vyjadřuje tabulka.