Na letošním EuroTieru bude představena celá řada digitálních řešení týkajících se řízení stád, zajištění kvality produkce a chytrého zemědělství. Trendy na přední světové platformě pro inovace ve všech oblastech živočišné výroby míří směrem k cross-manufactur networkingu.
Zpráva profesora Matthiase Schicka z komise EuroTier Innovations hovoří jasně: „Současné profesionální zemědělství má vysokou potřebu inovací. Práce v chovu zvířat je často stále nejnákladnějším výrobním faktorem, a proto jsou inovativní procesy a systémy pro snížení fyzické zátěže a zároveň úsporu času velmi žádané.“
Zaměření na networking
Síťové propojení senzorů v kontextu automatizace, digitalizace a chytrého zemědělství je ve stáji stále důležitější. Zejména jsou zde velmi žádané přístupy napříč výrobci, přičemž se zpočátku klade důraz na jednoduché kombinace senzor/akční člen. Ve složitém stabilním systému však je stále důležitější kombinovat všechny stávající senzory v systému sběrnic na farmě a využívat je k podpoře rozhodování. V ideálním případě spolu modrý dojící robot, červený krmný robot a robot na odstraňování zeleného hnoje komunikují a nezávisle optimalizují své pracovní postupy.
Trendy digitalizace, řízení stád a zajišťování kvality
Globální trend digitalizace v zemědělství je v živočišné výrobě stále běžnější. Při každém novém stavebním projektu v zemědělském sektoru se uvažuje o automatizovaných a digitálních řešeních. Digitalizace se již dostala do více než 50 % stájí v podobě dojících robotů, automatických krmných systémů nebo systémů řízení ventilace. Vysoce moderní trendy jsou však patrné i v konvenční technologii dojení. Například jeden německý výrobce dojicí techniky vyvinul automatizované zasušování krav do té míry, že je lze použít v praxi, a začlenit je do koncepce řízení stáda.
Zdravotní stav na předním místě
V managementu živočišné výroby jde dnes jednoznačně o snížení pracovní zátěže a sledování zdravotního stavu zvířat. Moderní chovy hospodářských zvířat se obvykle potýkají se stále rostoucí početností stád a zároveň se snižuje počet zaměstnanců. Digitální systémy řízení stáda zahrnující senzory na každém produkčním zvířeti k monitoringu zdraví, chování a výkonu, jsou proto stále důležitější. Jeden v současnosti vznikající trend směřuje ke sledování zdravotního stavu pomocí kamer. To umožňuje snižovat náklady a pomocí umělé inteligence lze integrovat samovzdělávací se systémy za účelem podpory rozhodování.
V chovu hospodářských zvířat a následné výrobě potravin nabývá zajišťování kvality na významu. V tomto kontextu je obzvláště důležité prosazovat systémový přístup v celém řetězci. Při jeho provádění je třeba věnovat zvláštní pozornost ústředním otázkám efektivnosti nákladů a udržitelnosti.
Prezentace letošních trendů na EuroTier jasně demonstruje neutuchající inovativnost národních i mezinárodních společností v sektoru živočišné výroby. Určitě to stojí za návštěvu!*