19.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tribal Instinct řídil velkou hru

Irský hřebec Tribal Instinct z moravské stáje Ray Racing rozhodl v roce 2001 o titulech ve dvou důležitých domácích rovinových šampionátech: Jedničkou se totiž stal jak otec tohoto vítěze Českého derby a dalších prestižních testů (Doyoun), tak dědeček z matčiny strany (Plugged Nickle).

Tribal Instinct se narodil v chovu J. J. Monaghana a loni absolvoval v České republice celkem 6 dostihů, z toho 5 vyhrál a svému majiteli vydělal 2 280 600 Kč. Tato jistě úctyhodná částka pak stačila k triumfu jeho předků.
Plemeník Doyoun (po Mill Reef z Dumka, po Kashmir II) se stal šampiónem otců na rovině, ačkoliv ho zastupoval pouze výše uvedený, tedy jeden jediný potomek.
Druhou pozici zaujal Arcane (po Blushing Groom) se ziskem 2 276 310 Kč. Na jeho konto ovšem přispělo 38 synů a dcer, kteří ve 182 startech byli první celkem 21x. Nejúspěšnější z tohoto týmu je ryzka Vapeta, vítězka Central European Breeders´ Cup Classic, Oaks (oba dostihy se konaly na závodišti v Mostě) a Memoriálu R. Deyla (Velká Chuchle) a dále druhá v Jarní ceně klisen (Velká Chuchle) či St. Leger (Pardubice). Vapeta pochází z Hřebčína Napajedla a pro stáj Mikon dokázala vyběhat 1 073 550 Kč.
Bronz v šampionátu otců patří u nás velmi dobře známému hřebci jménem Dara Monarch (po Realm). Ten kraloval v sezóně 2000, tentokrát po boji uhájil třetí místo s „balíkem“ v hodnotě 949 310 Kč před čtvrtým Java Gold (919 600 Kč). Dara Monarch měl na dráze rekordní počet 54 koní se svým jménem v rodokmenu. Postarali se mu o 18 vyhraných zkoušek výkonnosti anglického plnokrevníka.

Dara Monarch: Do třetice všeho dobrého

Dara Monarch se umístil i v dalších dvou šampionátech: Ve vybrané společnosti nejlepších otců matek obsadil příčku číslo 2 zásluhou nashromážděných 1 458 810 Kč. Na finančním zisku se podílelo 15 vnoučat, mezi nimiž kralovala již zmíněná Vapeta. Ani velké peníze ovšem na titul nestačily – Tribal Instinct se zapojil do velké hry a udělal šampióna ze svého dědečka Plugged Nickle (po Key to the Mint). Sumu, která všechno přebila, už není třeba opakovat.
Do třetice Dara Monarch zabodoval v šampionátu otců dvouletých a odnesl si bronzovou medaili za 137 200 Kč. Víc než dvojnásobek vyhrál rodinný podnik nazvaný podle svého zakladatele House Rules. Syn fenomenálního vítěze americké Triple Crown, hřebce Seattle Slew, zatím působil v Hřebčíně Napajedla. Na dráhu vyslal loni dvacetičlenný lot a ten skončil sezónu s kompletním skóre ve výši 294 300 Kč. Stříbrný Platini reprezentovaný osamělou Larrimah (152 000 Kč) neměl šanci.
Poslední z oficiálních šampionátů nebyl rozhodnut na české rovině, ale v překážkových dostizích. Na této scéně je absolutním gigantem Velká pardubická steeplechase cross country a dotace určené vítězi „nejtěžší překážkové záležitosti evropského kontinentu“ většinou určují šampióna mezi otci skokanů. Stalo se tak i zatím naposled.. Chalco se ukázal jako lepší než Peruán a proto si pomyslnou korunu mohl nasadit na hlavu Corvaro (za 2 140 000 Kč), zatímco na Agadira (1 093 650 Kč) zbylo následující místo.

Průměr přidělává vrásky

Samotná jména a statistiky nejlepších plemenných hřebců českého turfu roku 2001 – zopakujme že jimi jsou Doyoun, House Rules, Plugged Nickle a Corvaro – nemohou pochopitelně charakterizovat současný stav chovu anglického plnokrevníka v České republice a postavení jeho produkce v konkurenčním prostředí na našich dostihových drahách. Bližší pohled radostný úsměv rozhodně nezaručuje.
Plnokrevníci „Made in Czech republic“ měli nad zahraničními odchovanci na rovinách převahu 75 : 25 co do počtu startů, ale na průměrně získané peněžité ceny to prohráli v přesně opačném poměru. Startující koně narození v Čechách, na Moravě nebo ve Slezsku (bylo jich celkem 714) vydělali loni 11 187 810 Kč, jinými slovy 15 669 Kč v průměru. Daleko nad domácími produkty jsou koně z Irska (průměrný zisk 93 351 Kč), Německa (76 448 Kč), Velké Británie (55 955 Kč), Francie (51 814 Kč) a Polska (37 966 Kč), ale v tomto srovnání nás porážejí rovněž Maďarsko (20 318 Kč) nebo Slovensko (19 328 Kč).
Titul šampióna chovatelů plnokrevníka (samozřejmě, stále podle výsledků na rovině) přesto zůstal doma. Akciová společnost Hřebčín Napajedla vyslala do dostihů tým 149 hřebců, klisen a valachů a ten dopravil do na společný účet 4 576 260 Kč za 71 vítěztví a 278 umístění. Na to nenašel recept ani Ir J. J. Monaghan (Tribal Instinct), německé hřebčíny Ammerland (Access to Java) a Simmenach (Pretty Fighter), Brit J. Dunlop (Maroma) natož francouzský Haras de Bourgeauville (Sammetsman). Každý z vyjmenovaných měl sice v ruce opravdové eso, ale v rukávu už nic k němu. A s jednou kartou se tento šampionát vyhrát nedá.
O situaci v českém turfu před zahájením dostihového roku 2002 výmluvně mluví i ohodnocení loňské výkonnosti koní v generálním handicapu. Mezi první dvacítkou tříletých a starších najdeme jen dva „Čechy“ – Vapetu a Bajaju. V rodokmenu mají na místě chovatele uvedena dvě slova. Hřebčín Napajedla.

Jiří Křepelka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down