04.02.2002 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trojúhelník nemusí být jen bermudský

Chovatelé mléčného skotu nastoupili v posledním desetiletí jasnou cestu směr welfare, tedy volné ustájení zvířat za dodržení všech hygienických a chovatelských zásad. Znamená to míchací krmné vozy, nové nebo rekonstruované stáje a hlavně dojírny.

Jednou ze zajímavých variant dojících systémů je bezesporu i takzvaný trigon neboli rybinová dojírna ve tvaru trojúhelníku. Zvyšuje přehlednost a orientaci v prostoru, zlepšuje rychlost, výkon a kvalitu obsluhy a nedá se jí upřít ani atraktivní vzhled. Jak jsou spokojeni s tímto systémem na jihu Čech jsme se zajeli podívat do ZOD Předslavice v okrese Strakonice.

Červená je dobrá
ZOD Předslavice je se svou rozlohou 2200 hektarů jedním z větších podniků na okrese Strakonice. Nejvíce ploch zaujímají obiloviny – 900 ha, následuje řepka, brambory a pícniny. V živočišné výrobě se družstvo zabývá převážně chovem krav a prasat. Počet prasnic se pohybuje kolem 350 kusů a přibližně stejný počet míst nabízí ustájení i pro vykrmovaná prasata.
Ziskovost chovu skotu zaručují ve zdejším podniku červené straky a nové technologie. Ve spolupráci s firmou Agromilk Pelhřimov proběhla v roce 1999 rekonstrukce zdejších stájí pro skot. Předseda družstva Václav Lukeš k tomu podotýká: „Zlepšením podmínek v živočišné výrobě včetně zavedení celoroční TMR jsme navýšili mléčnou užitkovost o 370 litrů za dva roky. V současnosti dojíme cca 5700 kg mléka na rok při velikosti stáda 600 dojnic. V nejbližší budoucnosti nás čeká ještě rekonstrukce dalšího kravína K – 96 a uvažujeme i o pořízení pedometrů namísto stávají manuální identifikace zvířat.“
Více informací o méně obvyklých dojících systémech najdete v některém z příštích čísel Farmáře

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down