16.08.2017 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuky ve výživě dojnic

Společnost VVS Verměřovice uspořádala v jihočeské Zárybničné Lhotě seminář, který byl zaměřen na metabolismus tuků podávaným vysokoprodukčním dojnicím. Pozvání mimo jiných přijal Dr. Ibrahim Kadrieh, Ph.D., poradce na výživu ze společnosti Nova NutriWay GmbH. Zaměřil se na by-pasové tuky s vysokým obsahem kyseliny palmitové (C16:0).

Pokrytí energetických potřeb v období po porodu asi do 70. až 80. dne (v období negativní energetické bilance) je pro život krávy velice klíčové. Ibrahim Kadrieh poukázal na to, že vrchol příjmu sušiny je posunutý do středu laktace, ale snahou výživáře je směrování vrcholu co nejvíce doleva tak, aby byl v souladu s laktační křivkou.

Mobilizace energie po porodu má za následek ketózy, uvolnění toxinů, zmenšení tukových podložek u paznehtů a následné kulhání, ztrátu tělesné hmotnosti i problémy s reprodukcí.

„Přímým řešením je zintezivnit výživu v první třetině laktace. K tomu je třeba vybalancovat krmnou dávku se spotřebou energie, vztah mezi energií a vlákninou. Je potřeba také dodat strukturu,“ sdělil přednášející. Dodání krmných dávek bohatých na škrob má svá úskalí v podobě rapidního zvýšení mikrobiální fermentace a poklesu pH. Současně se snižuje produkce na úkor acetátu se zvyšuje v bachoru propionát. Sníží se syntéza vitamínu B, produkce mléka klesne za možného zvýšení podílu somatických buněk.

Proč krmíme tuky?

Tuky představují nejkoncentrovanější zdroj energie. Lze je použít v malém množství a krmná dávka za současného použití kvalitních objemných krmiv se dobře sestavuje.

„Ale na krmné tuky se pohlíží různě. Se stoupajícími náklady je snaha zdroje tuků eliminovat z krmných dávek. Ve vyspělých zemích s intenzivní živočišnou výrobou však spotřeba tuků roste. Tuky vylepšují dojnicím kondici, ty daleko lépe regenerují po porodu a jsou následně v lepší kondici pro zabřeznutí. Ne všechny tuky jsou použitelné pro výživu dojnic. První faktor, v čem se mohou lišit, je úroveň nasycení, druhým faktorem je profil mastných kyselin – délka jejich řetězce a struktura,“ vysvětlil přednášející.

Mastné kyseliny (MK) jsou považovány za měřitelnou jednotku lipidové výživy. Nejsou metabolizovány na glukózu. Výživářssky se využívají kromě energetických potřeb organismu (zvýšení kondice) také k syntéze tuku v mléčné žláze.

Většina MK v krmné dávce jsou nenasycené mastné kyseliny. „Nenasycené jsou v jadrném krmivu. Nasycené dodáme ve formě by-passu – mají především pozitivní vliv na reprodukci,“ představil jednoduché schéma Ibrahim Kadrieh.

Celý článek najdete v NCH 8/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down