U ptáků nejsou vyvinuté potní žlázy, proto se jejich kůže, na rozdíl od kůže některých druhů savců (např. koně), nepodílí na hospodaření s vodou, vylučování iontů a případně dalších látek. Někteří mořští ptáci mají v blízkosti oka speciální, tzv. solné žlázy, které se účastní vylučování sodíkových a chloridových iontů (tyto druhy přijímají pitím vody nebo pozřením potravy velké množství NaCl). U hrabavých ptáků, mezi které patří kur, tyto žlázy vytvořeny nejsou. Z tohoto důvodu a také kvůli charakteru moči nedokáže kur nadbytek soli vyloučit.
Vylučování v širším významu (exkrece) znamená odstraňování jakýchkoli odpadních, nadbytečných či dokonce toxických látek z těla. Vedle zbavování se nestrávených zbytků potravy, zajišťovaného trávicím systémem, a vody zúčastněné na termoregulaci dýchacím systémem nebo kůží, zahrnuje vylučování především tvorbu moči (uropoézu) a její odvod močovým ústrojím. K vyloučení látek močí je nezbytná voda.
Kur je velmi citlivý na vysoký příjem kuchyňské soli a snadno může dojít k otravě.
Role močového systému
Močový systém zajišťuje tvorbu moči a její vylučování. To je jeden z podstatných mechanismů udržování dynamické stálosti vnitřního prostředí (homeostaze). Jedná se především o zachování objemu vody v těle, koncentrace iontů v krevní plazmě či rovnováhy kyselin a zásad (acidobazické rovnováhy). Močí je z těla odstraňováno velké množství metabolitů, avšak současně se organismus snaží zabránit neadekvátnímu vylučování potřebných látek z těla – je nezbytné zajistit, aby prostřednictvím moči tělo neztrácelo glukózu, aminokyseliny, proteiny, vitaminy a také nadměrně ionty.
Vylučování iontů a vody močí musí být účinně regulováno, aby nedocházelo k jejich hromadění (retenci) v těle nebo k nadměrným ztrátám (depleci). V obou případech by došlo k narušení homeostaze s negativním dopadem na celý organismus.
Množstvím vyloučené vody je také významně ovlivňován objem cirkulující tekutiny (krve), na němž závisí krevní tlak, a tedy fyziologické prokrvení orgánů, což je důležité pro jejich správnou funkci. Zjednodušeně lze konstatovat, že zvýšené vylučování moči (polyurie) má za následek snížení objemu krve a pokles krevního tlaku, naopak snížené vylučování moči zvýšení objemu krve a vzestup krevního tlaku.
Kromě toho ledviny jakožto orgán uropoézy mají významný podíl na produkci některých regulačních nebo růstových faktorů s účinkem hormonů (například reninu, nutného pro regulaci objemu tělesných tekutin, erytropoetinu, nutného pro tvorbu červených krvinek). Tyto funkce v celé šíři a rozsahu musí být močový systém schopen spolehlivě zajistit.*
Prameny použitých informací jsou k dispozici u autorů.
MVDr. Pavla Hamouzová, Ph.D.,
doc. Ing. Václav Kotrbáček, CSc.,
MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.,
prof. MVDr. Jaroslav Doubek, CSc.,
Ústav fyziologie,
Veterinární univerzita Brno
Kontakt: doubek@vfu.cz
Celý článek najdete v Našem chovu 7/2021.