22.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úkolem akce bylo propagovat med

Horní hrad nedaleko Klášterce nad Ohří přivítal letos všechny včelaře a přátele včelařství. První ročník akce s názvem Chvála medu si dal za úkol propagovat med a české včelařství. Návštěvníci měli možnost ochutnat širokou škálu včelích produktů, nakoupit včelařské pomůcky nebo se například dozvědět, jak se dělá druhový med. Akce měla úspěch a bude se příští rok opakovat.

Mnozí spotřebitelé již vědí, že záruka koupě kvalitního medu je včelař. Přesněji řečeno český včelař, který nepoužívá k léčení včelstev antibiotika, nenastavuje med cukerným roztokem a chová včely na našem území, kde se vyskytují pouze rostliny s pylem, který je imunitnímu systému potenciálního alergika známý.
Včelaři ale nemají jednoduchou pozici v konkurenci s levnými dovozy medu z Číny a ostatních zemí. Proto je každá akce, která se snaží tomuto ušlechtilému oboru pomoci, velkým přínosem a je škoda, že vedení Českého svazu včelařů odmítlo akci Chvála medu podporu. Možná proto na hrad dorazilo méně včelařů, přestože odborný program byl zajímavý. Přednášky byly na tato témata:
 Kvalitní med přímo od včelaře (Petr Texl),
 Druhové medy včetně ochutnávky (Bronislav Gruna),
 Jednoduché včelaření v úlech Langstroth (Ladislav Nerad).
Pro ostatní návštěvníky, kteří na hrad v hojném počtu dorazili ze všech koutů republiky, byl připraven bohatý program. V boji se rozezvučely meče hradní gardy – skupiny Savioli, k tanci a poslechu zněla dobová hudba. Dívčí taneční skupina Romance předvedla hned několik vystoupení – cikánské tance, ruské tance a orientální tanec. Vyvolení měli možnost s nimi také tančit.

Co jsou druhové medy
Včelařům jsou z rozdílné bývají medy získávané v jednotlivých letech. Liší se v barvě, chuti, vůni, rychlosti a formě krystalizace a mnoha dalších vlastnostech. Tyto rozdíly jsou dány rozdílnými zdroji snůšky – rostlinami, na nichž včely sbírají přírodní sladinu. Pokud za příznivých okolností pochází snůška z jednoho zdroje, například kvetoucích akátových porostů, vzniká jednodruhový med.
„Druhové medy můžeme v mnoha ohledech přirovnat k odrůdovým vínům. Včelaři však mají jednu nevýhodu. Zatímco vinař může různé odrůdy na své vinici pečlivě vytřídit a získat čistá odrůdová vína, včelař musí čekat, co včely donesou. K ideálu čistého druhového medu se může za příznivých okolností pouze přiblížit. Část produkce bude sklizena v podobě směsných vícedruhových medů, které ovšem obvykle bývají také vynikající chuti a kvality,“ vysvětluje Bronislav Gruna, velkovčelař specializující se na produkci druhových medů.

Med jetelový či svazenkový
V našich podmínkách se nejvíce setkáváme s medem akátovým, lipovým, medovicovým, řepkovým a slunečnicovým. Dobrým zdrojem druhových medů bývají některé málo pěstované plodiny – svazenka, pohanka, světlice, jeteloviny, ostropestřec, kmín, fenykl, cibule, hořčice, ovocné dřeviny a mnoho jiných. Rozsáhlé pastviny poskytují medy pampeliškové a jetelové. Naopak přírodní stanoviště poskytují obvykle zdroje méně koncentrované, přesto v některých lokalitách a v příznivých letech lze získat vesměs čisté medy maliníkové, javorové, vrbové, ale i jiné.
Asi se dočkáme i jiných druhů
„Je třeba si také uvědomit, že se změnami v naší krajině dochází i k proměnám zdrojů snůšky. Včelaři - pamětníci vzpomínají na čistcové snůšky na strništích či na bohaté snůšky z vičence. Naopak můžeme v budoucnu očekávat druhové medy z expanzivních rostlinných přivandrovalců, kteří svou rozpínavostí utlačují domácí květenu, například zlatobýlu kanadského, netykavky žláznaté, pajasana, křídlatky, bolševníka, klejchy a dalších. Připomeňme, že v minulém století touto cestou zcela zdomácněl akát,“ dodal ve své zajímavé přednášce včelař.
Mgr. Bronislav Gruna měl připravenou pro každého také ochutnávku druhových medů, včetně možnosti nákupu. Včelaři naopak nakupovali včelařské pomůcky, literaturu, či nástavkové úly z dílny Ladislava Nerada. Pro každého byl dostatek medoviny, svíček ze včelího vosku a bohaté škály včelích produktů.
Historie Horního hradu řečeného Hauenštejn sahá do 13. století, kdy pravděpodobně vznikl jako královský hrad za vlády Přemysla Otakara II. Hrad, který ještě v padesátých letech 20. století sloužil jako záchytný domov pro mladistvé, postupně chátral. Až nyní se zanedbaný objekt začíná znovu vzpamatovávat.
Hrad je v soukromém vlastnictví Pavla Palackého, který byl společně firmou Medocentrum, s. r. o., Jana Löffelmanna spolupořadatelem akce. Partnerem akce byla také Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down