Není nic neobvyklého ani nového, že oddělení chovu prasat VÚŽV Praha-Uhříněves, které sídlí v Kostelci nad Orlicí, pořádá čtyřikrát až pětkrát ročně inseminační kurzy pro chovatele prasat. Koncem roku 2003 však proběhl kurz inseminace prasnic pro posluchače ze zahraničí - Ukrajiny. Objednala si ho pro své tamní partnery firma Tekro.
Účastníci ovšem také nebyli žádní nováčci v oboru. Šlo většinou o zástupce špičkových podniků z oblasti Dněpropetrovska a milým překvapením byla i účast pracovníka výzkumného ústavu z Poltavy. Program byl poměrně bohatý, rozšířený. Základem byla přednáška Doc. Ing. Josefa Čeřovského, DrSc., o reprodukci a možnostech jejího zlepšení ve stádech. Protože však účastníci měli zájem o víc než pouhé minimum, byla domluvena i návštěva inseminační stanice DŽV Rychnov nad Kněžnou. Místo obvyklých závěrečných zkoušek s testem a pohovory proběhla diskuse k tématu, která volně pokračovala v odpoledních hodinách besedou s představiteli významných zemědělských podniků z okolí Kostelce nad Orlicí a Rychnova nad Kněžnou. Tuto besedu si vzal na starost Ing. Vladimír Šabata z poradenského pracoviště VÚŽV a zúčastnili se jí zástupci následujících zemědělských podniků: DŽV Rychnov nad Kněžnou, a. s., ZEAS Podorlicko, a. s., se sídlem v Trnově a ZOPOS Přestavlky, a. s.
V průběhu celého kurzu se znatelně projevila vysoká profesionální úroveň všech zúčastněných. Je vidět, že špičkové technologie v chovu prasat nejsou již u nás ani na Ukrajině nic nového a rozhodně nejsou pro zdejší ani tamní zootechniky žádným překvapením. Zajímavé jsou možná některé rozdíly v pojetí podnikání v zemědělství (Na dotaz ukrajinských kolegů, proč vlastně udržujeme ztrátovou výrobu, se v danou chvíli těžko odpovídalo). Pro nás pak bylo zajímavé, že i tento východní, zdánlivě nenasytný trh má velké problémy s dovozy ze zahraničí, které ani ukrajinským zemědělcům radost nedělají.
Ing. Miroslav Rozkot, CSc.,