Cena sójové moučky je vysoká a často volatilní, ale produkce drůbeže musí a měla by být udržitelnější. Snížení hladiny bílkovin ve stravě a zvýšení používání krystalických aminokyselin může být účinným způsobem, jak získat kontrolu nad těmito dvěma hlavními výzvami. Výzkum společnosti Trouw Nutrition poskytuje nové pohledy na toto téma.
Při intenzivní produkci brojlerů je hrubý protein (CP) klíčovou složkou stravy. Nestrávený CP a kyselina močová, klíčový produkt metabolismu dusíku (N), se však vylučují do životního prostředí a mají negativní vliv na ekosystémy. Kromě toho je naše závislost na latinskoamerické sójové moučce jako hlavním zdroji bílkovin pro evropskou výživu drůbeže stále více kritizována jako neudržitelná. Snížení CP je přímočarý způsob, jak snížit emise dusíku, což vede k nižším nákladům na krmivo a lepší udržitelnosti.
Potřebné znalosti o požadavcích na aminokyseliny
Bezpečné snížení hladin CP ve výživě drůbeže by mělo být prováděno vyváženým způsobem. Je to proto, že snížení obsahu CP snižuje přísun aminokyselin ve stravě. To je důvod, proč musí být drůbeží strava doplněna specifickými krystalickými aminokyselinami (CAA), aby byla zachována zásoba omezujících aminokyselin a zajištěna užitkovost drůbeže. L-lysin (L-Lys), DL-metionin (DL-Met) a L-Treonin (L-Thr) jsou běžně používané průmyslové krystalické aminokyseliny krmné hodnoty ve výživě drůbeže. Kromě toho vidíme, že průmyslově vyráběný L-isoleucin (I-Ile), L-Valin (L-Val) a L-argin (L-Arg) jsou postupně začleňovány pro drůbež.*
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Spolupracovník redakce
Kontakt: post4me@seznam.cz
Celý článek najdete v Krmivářství 4/2023.