26.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úvod do problematiky rostlinné výživy telat

Napříč tuzemskými chovy jsou u odchovávaných telat používány různé strategie odchovu a výživy, a to jak mléčnými, tak i nemléčnými, tedy rostlinnými krmivy. Víme, že v případě krmení telat restriktivními objemy mléčných nápojů, dochází u nich k velmi časnému příjmu rostlinných krmiv, majoritně starterů a píce, a to na rozdíl od telat, která jsou krmena intenzivně, někdy až ad-libitně mléčnými nápoji.

Rostlinná krmiva jsou přijímána u intenzivně krmených telat mléčnými nápoji velmi pozvolně a k výraznému nárůstu příjmu dochází až v době jejich odstavu od mléka a bezprostředně po něm. Pamatujme si, že v odchovu telat by neměla platit, bohužel stále nejvíce užívaná, subjektivní hodnocení, ale přesná evidence dat, ať již o intenzitě růstu nebo o zdraví telat. Držme se proto výroku amerického managementového teoretika Petera Druckera: „když nemůžete něco změřit, nemůžete to ani jakkoliv řídit“.

Typy rostlinné výživy

Nejrozšířenějším typem rostlinného krmiva, které je telatům v tuzemských chovech předkládáno, a to již od pátého dne jejich stáří, je starter. Z pohledu komponentového složení starteru, včetně různých fyzikálních úprav krmných surovin v něm užitých (šrotované, mačkané, vločkované či pufované komponenty aj.), či formy (sypké, granulované), jsou nejvíce telatům předkládány granulované startery s příměsí obilovin (celých či mačkaných - müsli), celogranulované startery bez příměsi obilovin aj. Jejich nutriční složení by mělo odpovídat příjmu sušiny mléčných nápojů v průběhu mléčné výživy, např. NL 22 až 25 % v sušině pro telata s příjmem sušiny ml. nápoje ≥ 900 g/KD (intenzivní výživa), resp. 17 až 19 % NL v sušině starteru pro telata s příjmem sušiny mléčného nápoje < 700 g/KD. Obsah škrobů je u starterů velmi variabilní od 22 (nízko) po téměř 40 % v sušině (vysokoškrobové startery) – startery s obsahem škrobu ≥ 32 % v sušině jsou pro telata již silně acidogenní (zvláště ty s vysokým obsahem pšenice a ječmene) a u těchto je nutné optimalizovat i finální obsah vlákniny a NDF v něm obsažené. Obsah NDF by měl být obecně > 14 % sušiny. V současnosti velmi oblíbené a masivně užívané startery v odchovu telat jsou ty s variabilním obsahem řezané píce (suché TMR s obsahem sena, slámy, nebo sušené konzervované píce), obsahující velmi často mezi 14 až 18 % NL v sušině.

Přechod na rostlinnou výživu

Bezproblémový přechod telat na rostlinnou výživu je podmíněn dostatečným vývojem bachoru. Pro rozvoj bachoru jsou rozhodující následující faktory:

  • mikrobiální kolonizace bachoru a rozvoj fermentačních procesů,
  • kontinuální přísun kvalitního krmiva (substrátu pro mikrobiální fermentaci) do bachoru,
  • dostatečný příjem pitné vody zabezpečující adekvátní vodné prostředí v bachoru,
  • motorická činnost a pohyb zažitiny v bachoru,
  • rozvoj bachorových papil zabezpečujících efektivní absorpci živin.

    Ing. Stanislav Staněk, Ph.D.

    Mikrop Čebín, a. s.

    Kontakt: stanislav.stanek@mikrop.cz

    Více najdete v Našem chovu 11/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down