03.05.2018 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Aveně Dlouhá Třebová na krávy nepospíchají

Farmu podniku Avena, spol. s. r. o. z Dlouhé Třebové přihlásila do soutěže Mléčná farma roku zootechnička Ing. Alžběta Maříková. Podnik se jako nováček v soutěži umístil na první příčce.

Avena obhospodařuje okolo 2000 ha ZP. Z toho tvoří 530 ha louky a pastviny a zbytek je půda orná, kde se pěstuje převážně pšenice, ječmen, řepka, mák, ale také kmín. Pro výživu krav jsou určeny pícniny na orné půdě – jetelotrávy, hrách a samozřejmě kukuřice.

Stávající mléčná farma vznikla v roce 1997 rekonstrukcí dvou kravínů na středisku Dlouhá Třebová, kdy byly na toto středisko koncentrovány české strakaté dojnice z okolních farem. Pro zvýšení užitkovosti se následně nakoupilo také několik březích holštýnských jalovic. Obě plemena jsou chována společně v čistokrevné formě, přičemž podíl holštýnek ve stádě je dnes kolem 20 %.  Celkem je aktuálně v evidenci podniku 400 dojených krav plus odchov telat, jalovic a výkrm býků. Pastviny jsou vypásány jalovicemi a limousinským skotem v počtu 35 krav základního stáda.

Živočišná výroba se provozuje ještě v Knapovci a Dolním Houžovci. Ve středisku Knapovec je soustředěn výkrm českých strakatých býků. Jateční býci jsou prodávány na jatka  ,,TORO Hlavečník“ v prům. váze 750 kg Odchov mladého dobytka obstarává středisko Dolní Houžovec, kde jsou jalovičky od sedmi měsíců stáří až do sedmi měsíců březosti.

Tržby v živočišné výrobě jsou tvořeny tržbami za prodej mléka ( cca 70% ), prodej jateč. zvířat ( cca 25% ) a prodej chovných zvířat ( cca 5% )

Mléko putuje do Choceňské mlékárny přes odbytové družstvo Morava. Průměrná cena v únoru byla 8,91 při 4,0 % tuku a 3,57 % bílkovin. Denní dojivost oscilovala v zimním období kolem 22 litrů, bílkoviny tvořily 3,58 %, tuk asi 4,09 %. Průměr z kontroly užitkovosti za únor 2018 byl u prvotelek 7065 kg, u starších krav 8277 kg.

Ukazatele reprodukce jsou také na velice slušné úrovni:  SP – 89 dní, mezidobí 376 dní, inseminační index u krav 1,6, u jalovice 1,8,  zabřezávání po první inseminaci 62 % u krav, 56 % u jalovic. Průměrné pořadí laktace je 2,6. Sledování říjících se krav provádějí ošetřovatelé a zootechnik, žádné moderní systémy na farmě nejsou. Ošetřovatelé mají na březost vypsány prémie.

„Se zapouštěním jalovic nikam nespěcháme, průměrný věk otelení je 27 měsíců, ale to nám vyhovuje. Jalovice s větším rámcem má snadnější porod, zvýšenou užitkovostí na 1. laktaci i lepší reprodukci,“ shodují se oba zootechnici.

Kompletní článek najdete v NCH 5/2018

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down