Šlechtitelé inseminační stanice v Grubu u Mnichova sázejí na Fleckvieh jako na tradiční německé plemeno už od roku 1953. V současné době disponují genetickým potenciálem tohoto plemene na úrovni 97 procent celého Bavorska.
V sousedním Bavorsku jsme v rámci zájezdu pořádaného chovatelským družstvem Impuls navštívili zdejší inseminační stanici a zúčastnili se předvedení jejich plemenných býků.
V uplynulých letech se chovatelé skotu orientovali převážně na specializovaná plemena na úkor plemen kombinovaných. Důsledkem jsou často zvířata „hnaná“ na maximum svých možností bez zajištění adekvátních podmínek prostředí, především kvalitní výživy. Zákonitě nastupují problémy s reprodukcí a zdravotní poruchy. Kombinovaná plemena díky svému vyrovnanějšímu využití takové problémy nevykazují. Při chovu těchto plemen hraje roli i ekonomická stránka. Výhodněji se zpeněžují oba produkty a snižuje se riziko jejich neprodejnosti. Proto si v Grubu dali za cíl udržení kombinovaného typu v populaci otců i matek.
Standart plemene Fleckvieh je následující: plemeno je většího tělesného rámce s dostatečnou kapacitou a solidním vývinem hloubkových , délkových a šířkových rozměrů. U plemenic se požaduje samičí vzhled, klínovitý tvar těla, v průběhu laktace zřetelné osvalení, dobře vyvinuté orgány, u mladých dojnic dobře vyvinuté vemeno a struky, u býků je kladen důraz na mohutný samčí vzhled, dobré osvalení především v partiích kýty, plece a zádě bez přebytečného tuku. Starší plemeníci mohou být robustnější s výrazněji vyvinutým osvalením přední části těla. Šlechtitelský cíl je formulován jako minimální užitkovost 7000 kg mléka při procentu bílkovin 3,7 a procentu tuku 3,9. Přírůstek u býků ve výkrmu by měl činit min. 1300 g, jatečná výtěžnost min. 60 % a podíl masitých částí min. 70 %.
Stanice v Grubu má kromě hlavní stáje se 120 plemennými býky ještě tři další objekty, stáj se 40 býky a stáje se 240 a 150 býky čekateli. Provozují zde otevřený obrat stáda, každoročně nakupují 100-110 mladých býků ve věku 12-15 měsíců a v živé hmotnosti 600-750 kg. Po průchodu 42 denní karanténou jsou býci ustájeni v produkční stáji a rozbíhá se testace. Po odebrání cca 200 tisíc inseminačních dávek je býk uváděn jako čekatel a převeden do odkladné stáje. Snahou týmu vedeného Dr.Thomasem Gruppem je udržet naživu všechny plemeníky přes danou rezervu inseminačních dávek. V případě pozitivního prověření se jim tato snaha mnohonásobně vyplácí.
Systémy odběru ejakulátu jsou standardní, odebírá se na fantom nebo na mladého býka upevněného ve fixační kleci. Čekatelé se odebírají jednou za týden, mladí býci dvakrát a prověření zlepšovatelé třikrát týdně. Z jednoho skoku se francouzskou metodou zamrazí až 200 inseminačních dávek, týdně je na stanici vyprodukováno 50-60 tisíc inseminačních dávek o koncentraci 20 milionů spermií na dávku při minimálně 50 % aktivitě.
Úkon inseminace přijde farmáře na 25 DM, přičemž se platí pouze první inseminace, druhá a třetí je zdarma. Za dávku se platí podle prověřenosti a kvality býka od 8 do 16 marek.