01.04.2005 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V čele svazu nový předseda

Řádné členské shromáždění Svazu chovatelů českého strakatého skotu zvolilo ve Větrném Jeníkově novou dvacetičlennou radu svazu, revizní komisi a radu plemenné knihy. Volby vynesly do čela svazu jako předsedu Ing. Romana Šustáčka, který pozici získal po pdloholetém působení Ing. Víta Šimona. Posty místopředsedů zaujali Ing. Jiří Sameš z Agro Bílá, a. s., a Ing. František Paulus z Agro Liboměřice, a. s.

K 31. prosinci loňského roku měl svaz celkem 310 členů, z toho 213 řádných. V plemenné knize bylo zapsáno 165 tisíc krav 1178 chovatelů. Podle ředitele svazu dr. Ing. Josefa Kučery pokles pokračoval i v minulém období. Příčinou podle něj je, že část krav českého strakatého plemene se převádí do systému chovu bez tržní produkce mléka a plemenice jsou často připouštěny red holštýnskými býky. K tomu může docházet kvůli tomu, že chovatelé nejsou vždy dostatečně důslední. Nevyžadují dodržování připařovacích plánů a o použití inseminační dávky mnohdy rozhoduje inseminační technik, zpravidla i podle svého zisku. To narušuje schválený šlechtitelský program plemene a zmenšuje rozsah aktivní, ve šlechtění využitelné populace.

Dojivost stoupá
V kontrolním roce 2003/2004 vzrostla dojivost zjišťovaná u 164 647 krav českého strakatého plemene zapsaných v plemenné knize na 5854 kg mléka se 4,16 % tuku a 3,42 % bílkovin. Průměrné mezidobí se pohybuje na úrovni 401 dní.
Velké rozdíly ve výši užitkovosti jsou mezi výrobními oblastmi. Okolo 70 % skotu českého strakatého plemene se chová v horské a podhorské oblasti, kde průměrná dojivost dosahuje 5765 kg mléka. Naopak v nížinách dojí stejné plemeno v průměru za laktaci přes 6000 kg mléka. Meziroční nárůst ve výši dojivosti +146 kg mléka je plně srovnatelný se sousední rakouskou a německou populací. Podle ředitele svazu jsou stále zřetelnější výhody kombinované užitkovosti při zpeněžování mléka podle složek a realizaci na jatkách.

Šlechtitelský program
Pokud jde o vývoj v mléčné užitkovosti, mohou být chovatelé spokojeni. V roce 2004 již pětina populace plemene překročila v dojivosti hranici 7000 kg mléka. V otázce reprodukce se potýkají s problémy všechna plemena, české strakaté plemeno vykazuje v průměru březost po první inseminaci 51,1 %.
Dluh však spatřuje dr. Kučera v masné užitkovosti. Podle výše přírůstků býků na odchovnách jsou sice výsledky příznivé, ale toto hodnocení je zcela nedostačující. Je třeba využívat i další údaje, které se budou získávat z polních testů – údaje ze zpracovatelských podniků tak doplní dosud jediný zdroj informací – stanice kontroly výkrmnosti. Využít je třeba i dalších informací, které jsou k dispozici v oblasti masné užitkovosti – výsledků odchoven plemenných býků a hodnocení osvalení zvířat.

Nové úkoly pro svaz
S řadou úkolů se již pracovníci svazu vypořádali. Řád plemenné knihy byl upraven tak, aby odpovídal legislativě Evropské unie. V praxi to znamená, že do hlavního oddílu plemenné knihy lze zapsat pouze zvíře s maximálně 25% podílem krve cizího plemene.
V loňském roce byl uveden v život i nový souhrnný selekční index, letos jej postihnou nutné změny tak, aby vyjádřil změny v odhadech plemenných hodnot některých znaků. Zavedení test day modelu by mělo přispět ke stabilizaci plemenných hodnot, jeho rutinní zavedení se plánuje na druhou polovinu letošního roku. Ve vztahu k exteriéru byl zaveden nový znak, kterým je délka zadního upnutí vemene. Celkový počet sledovaných znaků je tak shodný s doporučením Evropského sdružení chovatelů strakatého skotu a je dobrým předpokladem pro další propojování kombinované populace v Evropě.

Volby do rady
Během semináře chovatelů českého strakatého skotu proběhly volby do všech orgánů svazu. Poté se sešla nově zvolená dvacetičlenná rada svazu a z jejích řad vzešel nový předseda a dva místopředsedové. Post prvního muže jednohlasně získal Ing. Roman Šustáček z ProAgro, a. s., Radešínská Svratka, místopředsedy jsou Ing. Jiří Sameš (Agro Bílá, a .s) a Ing. František Paulus z Agro Liboměřice, a. s.
Nový předseda je přesvědčen, že svaz musí na prvním místě dobře fungovat, musí mít respekt nejen v Česku, ale i v zahraničí. Za klíčové oblasti považuje zlepšení image svazu uvnitř ČR, konstruktivní dialog se svazy i ostatními organizacemi, spolupráci se zahraničím a v odborné oblasti genetické hodnocení zvířat.
Po dlouholetém působení odešel z funkce předsedy svazu Ing. Vít Šimon, ze ZD Maleč. Ve Větrném Jeníkově ho zvolili jako předsedu revizní komise.

Svazová soutěž
Každoročně se na členském shromáždění vyhlašují výsledky soutěže mezi podniky s čistokrevným chovem českého strakatého plemene. Vítězové jednotlivých kategorií dostávají finanční a věcné ceny. Tentokrát si ocenění za nejlepší šlechtitelský chov plemene odvezli chovatelé ze ZD Krásná Hora, a. s.
V soutěži podniků o nejvyšší mléčnou užitkovost získali ocenění v pěti kategoriích podle počtu uzávěrek: Miloslav Drhovský, Maršov (30 uzávěrek, 7733 kg, 269 kg bílkovin); Fyton, spol. s r. o., Odolice (60 uzávěrek, 8595 kg mléka, 297 kg bílkovin); Miloslav Černý, Rokytno (238 uzávěrek, 8272 kg, 273 kg bílkovin); ZD Bělčice (403 uzávěrek, 7179 kg mléka, 250 kg bílkovin); Zemědělská, a. s., Koloveč (666 uzávěrek, 8068 kg mléka, 279 kg bílkovin).
Nejlepší dojnici ušní č. 101817571 chovají v Klas Nekoř, a. s. Ta nadojila na třetí laktaci 12 133 kg mléka, což v přepočtu je 485 kg bílkovin. Nejlepšího plemenného býka vyprodukovali v ZD Chýšť – linie Brok BO 849, RPH pro kg bílkovin 129.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down