Od 12. do 15. listopadu se v německém Hannoveru uskuteční veletrh udržitelné výroby energie EnergyDecentral 2024 spolu s veletrhy EuroTier a Inhouse Farming Feed & Show.
Mezi 12. a 15. listopadem se na výstavišti v Hannoveru opět představí trendy a inovace, které mají přinést dekarbonizaci. Dokazuje to, že průmysl má technologická řešení a je připraven prokázat svou efektivitu. Hlavní roli na veletrhu EnergyDecentral budou hrát bioplyn a vodík.
Německo chce být do roku 2045 zcela klimaticky neutrální a stát se první zemí na světě. Marcus Vagt ze společnosti DLG Service GmbH je přesvědčen: „Dekarbonizace energetického systému je proveditelná, ústředním prvkem je snížení emisí CO2. Následuje substituce a tam, kde se emisím nelze vyhnout,“ říká projektový manažer EnergyDecentral.
Větší závislost na počasí
To vyžaduje nejen změnu technologie – od plynových a olejových kotlů na fosilní paliva k inovativním tepelným technologiím a v případě spalovacích motorů k obnovitelným palivům a alternativním pohonům. S přechodem na obnovitelné zdroje energie vstupují do hry také nové principy: „Zatímco výroba elektřiny ve ‚fosilním‘ světě byla založena na poptávce, v budoucnu bude muset být spotřeba založena na výkonu poskytovaném větrnými turbínami a solárními systémy v závislosti na počasí,“ vysvětluje Vagt.
Dekarbonizovat elektřinu
Více než 250 vystavovatelů představí na výstavišti v Hannoveru inovace a řešení z oblasti solárních, větrných, zelených vodíkových a akumulačních technologií. K tomu se přidávají digitální technologie. V posledních letech se rychle rozvíjely a jsou klíčem k inteligentním systémům, které dokážou monitorovat a řídit dodávky energie.
Nejviditelnějšími známkami dekarbonizace jsou elektrárny na obnovitelné zdroje energie, které nahrazují uhelné, plynové a jaderné elektrárny. Při restrukturalizaci energetického systému se nesoustředí pouze na výrobu elektřiny. „Úspěšná implementace energetického přechodu zahrnuje i to, aby oblasti tepla a dopravy byly šetrnější ke klimatu.“ Elektrifikace sektorů tepla a dopravy – takzvaná sektorová vazba – také nabízí další velkou výhodu: „To dělá celý energetický systém v Německu flexibilnější. To znamená, že je to také velmi důležité pro dekarbonizaci,“ řekl Marcus Vagt.
Biomasa jako klimaticky neutrální alternativa
Mezi obnovitelnými energiemi zaujímá biomasa zvláštní postavení jako jediný „obnovitelný“ nosič uhlíku. Od zavedení zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG) se etablovala jako nedílná součást energetického mixu. Nové bioplynové stanice ukazují obrovský potenciál dekarbonizace, který stále existuje při využívání biomasy. Fermentačním procesem přeměňují hnůj a kejdu na hnojivo a zároveň produkují metan (bio-LNG) v plynné nebo kapalné formě. Vodík lze navíc vyrábět i z bioplynu, což otevírá nové perspektivy pro bioplynové stanice. „S každým dalším zvýšením flexibility bioplynové stanice snižujeme potřebu nových centrálních plynových elektráren,“ potvrzuje Marcus Vagt.*
Podle tiskové zprávy DLG