Přehlídka plemenných býků společnosti Natural zpestřuje každoročně chovatelům začátek června. I v letošním roce se do Hradištka pod Medníkem sjelo šest stovek návštěvníků, pro něž byl přichystán, kromě vlastní přehlídky, také úvodní seminář věnovaným plemenu fleckvieh.
Vlastní přehlídku zahájil první geneticky bezrohý holštýnský býček Ostretin Kott P TR po otci Ottawa. (OM Oman). Matkou matky je pak velmi známá francouzská matka býků Petunia VG 89. „Společnost Natural svůj program šlechtění na genetickou bezrohost stále posiluje,“ říká šlechtitel Ing. Josef Šlejtr.
Nevšedním původem se může pochlubit také Kampage RC narozený ve Vilémově po importu embryí z USA. Jeho otcem je zatím neprověřený Rampage, který je však v USA oblíben. Chovatelům se předvedli také další mladí holštýnští býčci, potomci býků Buckeye, Garrison, Mascol, Marsh, Potter, Duplex, Titanic, September, Oman a Boliver.
Končetiny i vemena
Předvedeni byli také zlepšovatelé, například známý Devil NEB 853, který zlepšuje končetiny, vemena i produkci a obsah bílkovin. Z red holštýnů se představil plemeník Casja RED 411 s extrémní plemennou hodnotou pro obsah a množství mléčného tuku při zachování dobrého zevnějšku dcer.
Šlechtitel vyzdvihl i býka Ostretin Garton NXA 179: „Tento plemeník má opravdu řadu dobrých vlastností. Na první pohled zaujme výborná plemenná hodnota obsahu mléčného tuku a bílkovin. Velmi dobrá je i plemenná hodnota pro kilogramy mléka. Dcery Gartona produkují kvalitní mléko pro výrobu sýrů, protože Garton nese nejlepší možný genetický typ pro kappa kasein BB. Ze znaků zevnějšku vyniká především plemenná hodnota pro utváření vemene,“ uvedl Ing. Šlejtr.
Dlouhověkost i přírůstek
Prvními předvedenými strakatými býky byli dva synové francouzského Micmaca ze šlechtitelského chovu Příchovice Fico UF 132 a Fromage UF 133. Micmac je zlepšovatelem francouzského plemene montbeliard. Podle řečníka vede aktuálně s velkým počtem dcer čtyři francouzské žebříčky. Je nejlepším býkem Francie, pokud je o celkovou plemennou hodnotu pro zevnějšek, dále nejlepším zlepšovatelem vemene, nejlépe zlepšuje utváření končetin a zároveň je v čele žebříčku z hlediska dlouhověkosti dcer,“ upřesnil řečník. Jeho významnější slabinou je pouze osvalení dcer. Oba býci Fico i Fromage jsou však z dobře osvalených matek, a tak by tato slabina neměla být problémem. V odchovně plemenných býků v Bohdalci vykázali velmi dobrý přírůstek 1531 g, respektive 1557 g, čímž překonali svoje vrstevníky o 65 g a 101 g.
Společnost Natural se zabývá šlechtěním na bezrohost také u strakatého plemene. Prvním předvedeným geneticky bezrohým býkem byl Enthorner EG 32, který se souběžně testuje v ČR a v Německu. Jeho otec Enrico EG 27 má dnes již více než 7000 dojících dcer a je velmi komplexním zlepšovatelem.
Fanfáry přivítaly posledního býka přehlídky, podle slov Ing. Josefa Šlejtra nejlepšího geneticky bezrohého strakatého zlepšovatele na světě, Ralmesbacha RAD 158. Ralmesbach byl vůbec prvním u nás testovaným bezrohým strakatým býkem. „Celkový index GZW je na úrovni 126 a plemenná hodnota pro mléko činí + 1207 kilogramů, což je značně nad průměrem ostatních bezrohých býků. Jeho dcery mají nízký obsah somatických buněk v mléce, snadno zabřezávají, jsou dostatečně narostlé a osvalené, mají solidní vemena a špičkové končetiny,“ konstatuje řečník.
Růstová schopnost a osvalení
Norbert ZGA 320 je prvním u nás v inseminaci zapojeným býkem galoway se sedlovým (belted) zbarvením. Michl z Branišova ZHG 256 se prezentoval jako důstojný zástupce plemene highland. Nejen mohutné rohy a typické osrstění, ale i rámec a plemenná hodnota 113 pro růst ho řadí ke špičce plemene. Dalšího zástupce rustikálních masných plemen představoval Nexus ZSA 077, první salerský býk v české inseminaci. Nexus pochází z farmy Josefa Sovy v šumavském Bláhově a prošel řádným testem vlastní užitkovosti v odchovně Cunkov s přírůstkem v testu 1591 g.
Kovboj z Cunkova ZPI 342 na první pohled upoutal diváky velmi výrazným osvalením, které je i u býků piemontese málo kdy k vidění. Následoval herefordský býk Lum P z Podlesí HRF 316. Lum je býk ročovského chovu, jeho hmotnost v roce 600 kg a plemenná hodnota pro růst 138 hovoří dostatečně o růstovém potenciálu. Stejnými charakteristikami oslovil přítomné i aberdeen angus Lybar ZAA 497, který vážil v roce 616 kg a jeho PH pro růst je nyní 122.
Následovala kolekce býků francouzkých masných plemen. „Nově ve stanici působí Natural z Cunkova (ZBA 466). Kromě vysoké růstové schopnosti - 679 kilogramů v roce, plemenná hodnota pro růst 132 - je také výborným dárcem spermatu a jeho dávky začali používat i chovatelé v Rakousku,“ konstatoval ředitel firmy Ing. Jan Štráfelda. Limousinské plemeno uvedl Legend Nečtinský ZLI 384, který ve stanici působí už tři roky. Jeho plemenný kolega Zako je mezi limusiny rarita, je geneticky bezrohým homozygotem.
Úspěch sklidili také dva bezrozí polobratři plemene charolais pocházející z Cunkova. Jock ZCH 556 se doporučuje i na jalovice jak v čistokrevné plemenitbě, tak v křížení. Maximus ZCH 818 je kromě bezrohosti i nositelem genu pro dvojí osvalení, doporučuje se pro křížení na krávy a dobře vyvinuté jalovice.
Přehlídku uzavřeli reprezentanti plemene belgické modré Jasper z Cunkova ET ZBM 197 a Lorenc z Chýště ET ZBM 223.