07.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Irsku vzrostla poptávka po skotu s kombinovanou užitkovostí

Podle chovatele dojnic a ředitele společnosti Celtic Sires Gerarda Brickleyho došlo za posledních 12 měsíců k obrovskému nárůstu poptávky po skotu fleckvieh. V rozhovoru pro magazín AgriLand vysvětlil Bricley, který provozuje mléčnou farmu spolu se svou manželkou Angelou v Coolrain, Co. Laois, že hlavním důvodem je hodnota telat.

Cena za 14denní holštýnské tele se pohybuje kolem 40 eur, zato za křížence flecvieh se na irském trhu platí kolem 250 eur, za měsíční pak 350 eur. Měsíční jalovičky plemene flecvieh se prodávají za 400 eur. „Pro mléčné farmy jde o dobrou vzpruhu v době, kdy jsou s příjmy na štíru,“ poznamenává farmář Gerard Brickley.

„Když se mne zeptáte na klíčové výhody tohoto plemene, je to především robustnost těchto krav, která se příznivě promítá do nákladů za veterinární péči. Jak již bylo zmíněno, důležité jsou pro nás aktuálně vyšší ceny za telata a vyřazené krávy,“ konstatuje chovatel. Další z klíčových výhod, které Gerard zdůraznil, byla efektivita plemene, a to jak z hlediska produkce hovězího masa, tak z hlediska produkce mléka. Z pohledu producenta mléka to také dává dokonalý smysl v tom, že jde o vyváženější příjem. „Máte stejné nebo dokonce větší množství mléka a navíc příjem i ze strany masné produkce.  Odolnost a životaschopnost tohoto plemene pomáhá snižovat další náklady. Z pohledu mléčné užitkovosti v irském kontextu bych je zařadil někam na půl cesty mezi britským a holštýnským skotem.

Pokud jde o plodnost, hodnotí ji Gerard Brickley jako velice dobrou. Rovněž zdůraznil, že u simentálského skotu mu vyhovuje průběh laktační křivky, kdy krávy nedosahují maxima tak brzy, a nedostávají se tak do negativní energetické bilance. „To vše udržuje dojnice v lepší kondici, pomáhá zabřezávání a méně se namáhají také končetiny. Opravdu si myslím, že v tom je síla tohoto plemene,“ řekl Gerard Brickley.

Gerard a Angela také obchodují s inseminačními dávkami fleckvieh, jejich firma se nazývá Celtic Sires.  „Když jsme se začali zajímat o toto plemeno, zeptali jsme se Rakušanů na distribuci semene do Irska. Máme práva na distribuci pro veškeré rakouské sperma fleckvieh přicházející do Irska,“ dodal Gerard Brickley.

Zdroj: Agriland.ie*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down