29.12.2003 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lechovicích chovají anglické plnokrevníky

Jihomoravská obec Lechovice není známa pouze svými proslavenými vinnými sklepy a mariánským poutním kostelem, ale od 90.let se do povědomí odborné veřejnosti dostává také díky zdejšímu významnému chovu dostihových koní a velkou koňskou farmou s anglickými plnokrevníky.

Soukromé středisko pro chov dostihových koní HORSE FARM leží přímo uprostřed obce, hned vedle hlavního silničního tahu Brno-Znojmo. Rozlehlé výběhy pro koně a stylově upravený statek s několika stájemi se postupně staly jedním z charakteristickým znaků a nepřehlédnutelnou součástí této významné jihomoravské obce, ležící jen šest kilometrů severovýchodně od Znojma.
Úspěchy na dostizích
„Naše koňská farma vznikla především jako středisko pro chov anglických plnokrevníků,“ vysvětluje majitel HORSE FARM Jaroslav Kroutilík. V současné době je v Lechovicích ustájeno 27 těchto ušlechtilých koní. Všichni jsou přitom v přilehlých výbězích cvičeni pro dostihové soutěže. Někteří z nich, jako například Coresto, Voltaire, Contessa a Glawotte velmi dobře reprezentovali v minulých letech stáj HORSE FARM v klasických dostizích nebo v dostizích I. kategorie.
Aristokraté mezi koňmi
Angličtí plnokrevníci jsou považováni za aristokraty mezi koňmi. A nikoliv neprávem.
„Jejich chov je velmi náročný,“ říká Jaroslav Kroutilík. „Vyžadují od chovatelů i od jezdců vybrané chování, zacházení i krmení a podmínky ustájení.“
Své volby, že vsadil právě na tyto koně, ale rozhodně nelituje. Angličtí plnokrevníci jsou nejen krásní, ale také inteligentní, osobití a rychle se učí. Jsou nejrychlejším a nejcennějším ze všech dostihových plemen. Vznikli v sedmnáctém a osmnáctém století na britských ostrovech křížením dovezených arabských hřebců s domácími anglickými „závodními“ koňmi. Od té doby se dále soustavně šlechtí.
Silné plemeno
Moderní plnokrevník dospívá velmi brzy a již dvouletí koně mohou startovat na dostizích.
Toto plemeno je fyzicky i psychicky velmi odolné a neobyčejně odvážné, bojovnější než jiní koně. Není divu, že anglický plnokrevník je proto velmi napjatý, nervózní a senzitivní a tedy náročný na zacházení.
Chod má dlouhý, nízký a úsporný. Zadní noha je od kyčle po skočný kloub dosti dlouhá, aby při trysku mohl kůň vyvinout co největší odrazovou sílu. Plnokrevníci jsou většinou hnědáci, ale i tmaví hnědáci, ryzáci, vraníci a bělouši. Průměrná výška koní tohoto plemene se pohybuje od 162,5 do 164,5 cm.
Dnes se ve stájích po celém světě chová asi 700 tisíc anglických plnokrevníků.
Agroturistika
HORSE FARM v Lechovicích se však nesoustředí pouze na šlechtění špičkových dostihových koní, ale poskytuje své služby také v oblasti agroturistiky. Pro zájemce zajišťuje výuku jízdy na koni, výlety po jezdeckých stezkách v okolí, ustájení vlastních koní a další doprovodné služby. Součástí farmy je také stylový penzion s kapacitou pro 56 hostů a restaurace ve stylu country.
Lechovice se tak díky HORSE FARM stávají výletním místem nejen pro obyvatele jižní Moravy, ale také ze sousedního Rakouska. Obec je totiž od Vídně vzdálena sotva 70 kilometrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down