Společnost Zeas, a. s. Moravské Budějovice vznikla v roce 1993 z bývalého družstva ZD Budoucnost, které obhospodařovalo 6500 ha. Vlastníky akcií jsou drobní akcionáři, mnozí i v podniku pracují.
Nynější akciovka hospodaří na 2500 ha a nachází se v nadmořské výšce okolo 450 m. Z celkové plochy představují 47 % obiloviny, poměrně na velké rozloze – 464 ha pěstují řepku. Kukuřice zabírá necelých 500 ha, z toho je 230 ha na zrno. Z dalších plodin se pěstuje vojtěška na 176 ha, bob s podsevem a čistý bob (84 ha) a brambory na 50 ha, od pěstování hrachu již z ekonomických důvodů ustoupili. Celkový počet chovaného skotu se pohybuje kolem 1600 kusů a je využíván uzavřený obrat stáda, podobně jako v chovu prasat, jehož základ tvoří 260 prasnic, ve výkrmu se stav pohybuje od 800 do 850 prasat. Výkrm probíhá na hluboké podestýlce technologií mokrého krmení a celý provoz obstará jeden zaměstnanec.
V oblasti chovu skotu se vydali v Zeasu cestou holštýnizace. Pro připouštění využívají především býky kanadské a francouzské provenience. Rovněž připouštějí býky v testaci, se kterými jsou spokojeni. Dnes je podíl holštýnského plemene již 77 až 80%. Nárůst užitkovosti za posledních pět let je obrovský. Nynější průměrná užitkovost v podniku se vyšplhala u 620 kusů na 7703 kg mléka, a co si hlavní zootechnik Ing. Zdeněk Němeček zvláště považuje, s vysokým obsahem bílkovin: 3,34 %.
Chov skotu je rozdělen na tři farmy. Největší a rekonstruovaný je provoz v Lázu. Chovají zde 345 dojnic ve dvou stájích rekonstruovaných na volné ustájení, ve třetí stáji probíhá odchov jalovic rovněž volně s venkovními výběhy. Celou farmu obslouží 9 pracovníků, kteří pracují ve dvousměnném provozu. Všechny stáje jsou průjezdné a krmení obstarává míchací krmný vůz.
Z výsledků farmy Láz za posledních pět let jsou výsledky z oblasti plemenitby i výživy dobře patrné: v kontrolním roce 1995/96 dosahovali dojnice průměrně 4407 kg, v roce 1998/99 to bylo už 6648 kg a za 8 měsíců kontrolního roku 1999/2000 je to již 7514 kg mléka a 3,37 % bílkovin. „Příští rok máme v plánu 9000 kg,“ dodává zootechnik.
. Poradenskou výživářskou službu v Moravských Budějovicích zajišťuje Ing. Marie Kloudová ze společnosti České Sano. Ve výživě využívají maximálně vlastní krmiva. Pro výživu skotu mají k dispozici čtyři sila, ve kterých je uskladněn ječmen, kukuřice, pšenice a sójový extrahovaný šrot.. Dojnice jsou rozděleny do pěti skupin podle užitkovosti: po otelení nad 32 l, 25 až 30 l, 18 l , stojící na sucho a dojnice v porodně. Ing. Kloudová spočítá krmnou dávku pro jednotlivé skupiny, která sestává z těchto surovin: kukuřičná siláž, vojtěšková a bobová senáž, ječná sláma, luční seno, ječné mláto, sójový extrahovaný šrot, hrách nahradily řepkové pokrutiny, pšenice, ječmen, kukuřice, močovina, krmný vápenec, uhličitan sodný a minerální doplněk Optima 30 nebo Topsan. „Optimu 30 používáme k vyrovnání potřeby fosforu, vitamínu A, D3 , E a stopových prvků. Díky vysoké dotaci fosforu se snížily poporodní problémy u dojnic. Všechny suroviny jsou zamíchány míchacím krmným vozem,“ vysvětluje zootechnik.
Jalovice jsou krmené celoročně zimní krmnou dávkou, starším jednoho roku se jádro nekrmí a potřebné minerální látky jsou přidávány Optimou 30. Přesto dosahují přírůstku 680 g.. „Při sestavování krmných dávek si hlídám obsah strukturální vlákniny a pak koncentraci živin,“ vysvětluje ing. Kloudová. „Jednou za dva až tři měsíce odebíráme vzorky bachorových tekutin, směsné krmné dávky a mléka. Většinou jsou to vzorky od dvou až tří dojnic asi 14 dní po otelení a před porodem.“ Vorky mléka se berou z bazénu a od dojnic po otelení. Rozbory provádí a vyhodnocuje MVDr. Jan Dvořáček ze Skalice nad Svitavou. „Rozborem směsné krmné dávky si ověřuji, zda to, co jsem spočítala odpovídá skutečnosti,“ doplňuje ing. Kloudová. Ve vzorku krmné dávky stanovují sušinu, dusíkaté látky, degradovatelné dusíkaté látky a škrob, koncentraci energie, celkovou vlákninu, strukturální vlákninu, koncentraci minerálních látek, těkavé mastné kyseliny.
Problém v oblasti výživy spatřují zootechnik i konzulentka v kvalitě siláží. Vzhledem k tomu, že jsou vyráběny službou, sklízí se a konzervuje nepřetržitě 24 hodin denně a dochází k tomu, že dusání je méně kvalitní a kukuřice sklízená v ranních hodinách obsahuje větší množství baktérií a kvasinek.. „To je začarovaný kruh,“ shodují se oba. Naopak si zootechnik pochvaluje využití vlastní kukuřice na zrno. Díky tomu, že mají v podniku vlastní plynovou sušičku vychází ekonomicky zrno kukuřice při přepočtu na energii nebo sušinu výhodněji než konzervovaná kukuřice vyráběná na objednávku.
Na závěr se diskuse vrací k výkupu mléka: „Norma ČSN stanovila od roku 1994 obsah tuku v mléce na 3,30 %. Počátkem letošního roku, zároveň se stanovením minimální ceny mléka, byl tento údaj zvýšen na 3,60 %. A to v období, kdy je na světovém trhu nadbytek mléčného tuku a naše země dotuje jeho vývoz. Doufám, že příští rok bude hodnota pro standardní mléko opět snížena na 3,30 %. Pomohla by I intervence Svazu chovatelů holštýnského skotu.“
Hana Adamová