Skladování vypěstovaných plodin nabývá v současné době na významu. Kvalitní skladovací prostory umožňují efektivně zajistit vlastní krmiva pro chovaná zvířata, popřípadě počkat na optimální nákupní cenu prodávané komodity.
Agrodružstvo vlastníků Puklice nedaleko Jihlavy obhospodařuje podle předsedy představenstva Ing. Karla Vašourka 1900 hektarů zemědělské půdy, z nichž je 1500 ha orné a 400 ha luk a pastvin. Na orné půdě pěstují obilniny (800 ha), řepku ozimou (250 ha), kukuřici (180 ha) a také brambory (20 ha). Zbytek výměry je oset krmnými plodinami na orné půdě.
Skot i prasata
Na Vysočině méně obvyklé holštýnky najdeme v několika stájích. Všechny dojnice (celkem 500) jsou ustájeny v Puklicích, kde jsou i telata, prozatím ve starém teletníku. Za několik měsíců se již budou stěhovat do moderního provozu pro 131 kusů. V dalším středisku Střížov je mladý skot a také výkrmna pro 500 býků, do které se zástav, kromě vlastní produkce, také nakupuje. Vykrmují se tam holštýnští i strakatí býčci, obojí podle předsedových slov se slušným přírůstkem i zpeněžením.
Stáje pro prasata jsou v Puklicích už třicet let, před dvanácti lety tam byl jako jeden z prvních v republice instalován systém mokrého krmení dodávaný společností Agrico. Nyní chovají 320 prasnic a 2400 prasat ve výkrmu. „Ihned po mém nástupu do funkce jsem uvažoval o budoucnosti chovu prasat,“ řekl Ing. Vašourek „Rozhodoval jsem se, zda chov zrušit, nebo inovovat. Z mnoha důvodů, mimo jiné i kvůli poměrně vysokému podílu na tržbách, jsem se rozhodl prasata v Puklicích zachovat. Zdravotní stav nebyl nejlepší, což byl jeden z důvodů, proč jsme v jedné zrekonstruované stáji vytvořili vlastní rozmnožovací chov kombinace BU x L. Z něj teď pocházejí všechny prasničky nově zařazované do užitkového chovu.“
V současné době provádějí družstevníci za pomoci firmy Agrico další rekonstrukce, které kromě zlepšení podmínek chovu navýší počet vykrmovaných zvířat na 3000 kusů.
Míchání a skladování
Krmné směsi si již několik let v Puklicích míchají sami. Před dvěma lety prošla míchárna krmných směsí rekonstrukcí a nyní každý rok připravuje 3600 tun krmných směsí pro vlastní potřebu. Podle předsedy nedokázaly skladovací kapacity před časem pokrýt potřeby podniku: V minulých letech proto došlo ke zhoršení užitkovosti i zdravotního stavu a reprodukce zvířat. Pukličtí tedy přistoupili k radikálnímu řešení situace. Koupili novou sušičku, zrekonstruovali míchárnu, příjmové cesty i vlastní skladovací kapacity. Sila jsou kruhová, montovaná, vyrobená z pozinkovaného plechu se zpevňujícími prstencovými profily. Jejich nedílnou součástí jsou lávky sloužící ke kontrole zásobníků. V silech jsou umístěny radiální ventilátory, které zajišťují provzdušňování uskladněného materiálu.
„Všechny sklady jsou výsledkem spolupráce s třeboňskou společností Agrico, která nám nabídla nejvýhodnější podmínky. Za velkou výhodu považuji umístění nových sil do stávajících objektů, čímž se celý projekt zlevnil,“ pochvaluje si předseda představenstva. Ve středisku Střížov stojí šest sil s kapacitou 750 tun, každé s vyskladňovacím trychtýřem v podlaze. „Je to operativnější pro přísun komponentů na míchárnu a také méně náročné na čištění a ruční práci,“ konstatuje Ing. Vašourek.
Ve středisku Puklice najdeme čtyři skladovací zásobníky o kapacitě 102 tun a jedno silo navazující přímo na sušičku slouží k příjmu mokrého obilí (na 81 tun). Po sezóně se využívá ke skladování stejně jako ostatní sila. Všechny zásobníky se vyskladňují pomocí šneků kromě sila na mokré obilí, kde je trychtýř.