V den, kdy všichni Janové slavili svůj svátek, byl na rybniční soustavě s příznačným jménem Janovka u Nových Hradů představen dosud největší automatický krmný systém Carp-feed pro chov kapra v Evropě. Uvedenou soustavu malých rybníků v samém srdci novohradského rybářství vybudoval věhlasný rybníkář Štěpánek Netolický (žil v letech 1460 až 1538/9), aby zásobovala plůdkem a násadou velké třeboňské rybníky. Novohradsko i Třeboňsko patřily v té době pod Rožumberské panství.
Den otevřených dveří uspořádaly na břehu rybníků Kačák a Velebil společnosti Rybářství Nové Hrady s.r.o. a AGRICO Třeboň, která Carp-feed dodala a instalovala.
Automatické zařízení Carp-feed zajišťuje jednoduché a spolehlivé přikrmování kaprovitých ryb v klasických rybnících. Zaručuje vysokou efektivitu krmení, pokud jde o konverzi a ztráty vznikající špatným využíváním krmiva a nahrazuje namáhavou lidskou práci. Krmný systém lze instalovat u odchovných nádrží a rybníků, k nimž je přiveden elektrický proud a v blízkosti je silo na krmivo a přístřešek či bouda na krmné zařízení. Krmivo se dopravuje k rybám pneumaticky ve stanovených intervalech a v určeném množství, tedy i o víkendech, svátcích či dovolené.
Ze stájí k rybníkům
„Technicky sofistikované zařízení Carp-feed vzniklo převzetím jedné filozofie z chovu prasat,“ řekl přítomným rybářům Ing. Michal Karmazín ze společnosti AGRICO. „Vycházelo se z automatického krmení prasat Spotmix od rakouské firmy Schauer, které krmí zvířata pravidelně v malých dávkách, jež odpovídají jejich aktuální potřebě. Na začátku vývoje systému Carp-feed stáli zakladatel a majitel firmy AGRICO František Šedivý, Ing. Miroslav Hule, který měl ve společnosti na starosti rybářský program a profesor Jan Mareš, rektor brněnské Mendelovy univerzity. V letech 2008 a 2009 začali vyvíjet krmnou technologii automatického dávkování krmiva rybím obsádkám, která by byla v porovnání se systémem u prasat jednodušší. Technologie Spotmix je natolik složitá a také drahá, že se pro běžné rybochovné hospodářství nehodí. Výsledkem uvedeného vývoje je jednoduchý systém Carp-feed se všemi výhodami Spotmixu, u nějž lze taktéž zvyšovat podle růstové křivky ryb krmnou dávku, a měnit ji či dokonce krmení zastavit s ohledem na množství kyslíku ve vodě nebo její teplotu zjištěné čidly. Automatické krmné zařízení se zjednodušilo natolik, že je ekonomicky přijatelné pro standardní rybochovná hospodářství.“
Premiéra u tržní ryby
Rybářství Nové Hrady hospodaří zhruba na 330 rybnících s celkovou vodní plochou 1200 ha a každý rok vyprodukuje přibližně 600 tun tržní ryby. Rybníky se nacházejí ve větší nadmořské výšce, takže se tržní produkce nedá srovnávat s níže položenými rybářskými podniky. Výhodou je ale dobrý zdroj vody. Novohradské rybářství se soustřeďuje především na produkci plůdku a násad, tedy ryb k zarybnění.
„Systémem Carp-feed jsme začali využívat někdy před deseti lety na dvou plůdkových výtažnících,“ řekl přítomným ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. „Naše rybářství je hodně roztříštěné, s velkou dojezdovou vzdáleností a pro baštýře bylo krmení na uvedených rybnících náročné. Přitom plůdek a zadržené násady, které u nás převládají, potřebují pravidelně přikrmovat. Každé ze dvou zařízení Carp-feed krmí vždy plůdek a násadu v jednom rybníku prostřednictvím několika krmných míst. Na rybnících jsme využili staré krmné boudy, kde je zařízení Carp-feed a vedle jsme postavili sila. Tady na Janovce je naistalován již třetí a největší automatický krmný systém v našem podniku. A má dvě zvláštnosti: Jedno zařízení krmí postupně ryby ve čtyřech rybnících. Ty jsou blízko sebe, oddělené jen hrázemi, a tak systém nemusí mít dlouhé rozvody. Druhou zvláštností je to, že jde poprvé o produkční rybníky s tržní rybou. V současnosti tady Carp-feed přikrmuje dvakrát denně skoro 80 tisíc kaprů. A protože na této promyšlené rybniční soustavě chováme i husy, zahráváme si s myšlenkou, že by další Carp-feed krmil i je.“
Celý článek naleznete v Zemědělci č. 29.