28.04.2008 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcíny se dočkají i lidé

Již za několik let by se lidé mohli dočkat vakcíny proti lymeské borelióze, jednomu z nejobávanějších infekčních onemocnění přenášeném klíšťaty. Na jejím vývoji v současné době pracují odborníci z jihomoravské společnost Bioveta, a. s. , která již před několika lety uvedla na trh podobnou očkovací látku pro psy. V Evropě ani v Asii zatím nikdo použitelnou vakcínu proti lymeské borelióze nevyvinul, a tak by Biovetě mohlo patřit prvenství.
Společnost Bioveta, a. s., která sídlí v Ivanovicích na Hané, právě dokončila základní vývoj humánní vakcíny proti lymeské borelióze. Jak informoval ředitel firmy Ing. Libor Bittner, CSc. vakcína již prochází zkouškami v Česku a také v Německu. Vývoj, na kterém se podílela také Lékařská fakulta Palackého univerzity v Olomouci, trval přibližně pět let a finančně jej podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v rámci programu Konsorcia. „Výsledky testů očekáváme na konci července. Pokud první zkoušky dopadnou dobře, začne Bioveta pro tento program hledat strategického partnera,“ oznámil Ing. Bittner. Další nutný proces - preklinické a klinické zkoušky, schválení a registrace, příprava výroby a tak dále - by byl pro samotnou Biovetu příliš složitý a nákladný. V úvahu podle Ing. Bittnera připadají jen velmi silné a zkušené zahraniční farmaceutické podniky. V České republice podle něho odpovídající partner neexistuje.
Lymeská borelióza je nebezpečné infekční onemocnění, jehož přenos mají na svědomí klíšťata. Počet lidí, kteří se jí nakazí, každoročně stoupá. Například v roce 2006 bylo evidováno 4370 nemocných proti 3647 v roce 2005. Odhaduje se, že v Česku je infikováno zhruba 5 až 10 % klíšťat, přičemž místy může být tento počet výrazně vyšší. Preventivní očkování lidí proti formě boreliózy vyskytující se v Evropě a Asii ale zatím neexistuje. Ve světě na něm pracuje několik výzkumných pracovišť, ale k prakticky využitelnému výsledku se dosud nikdo nedobral. V USA sice před několika lety vakcínu připravili, ale je možné ji použít jen pro variantu onemocnění vyskytující se na americkém kontinentu. Firma Bioveta již několik let úspěšně vyrábí vakcínu inaktivovanou vakcínu proti lymeské borelióze psů pod názvem Biocan B. Ze zkušeností nabytých při jejím vývoji se částečně vycházelo také při přípravě verze pro lidi. Je tedy možné, že Biovetě bude brzy patřit euroasijské prvenství, vše ale bude záležet na výsledcích dlouhodobých zkoušek. Jedinou prevencí pro lidi zatím zůstává opatrnost při pobytu v přírodě.
Společnost Bioveta se primárně zabývá prodejem veterinárních preventivních vakcín, antibiotik, hormonálních přípravků, doplňkových krmiv, dezinfekce, prostředků proti parazitům i diagnostických přípravků. Na českém trhu s veterinárními přípravky zaujímá asi osmnáct procent. Firma vyrábí například přípravek Lysvulpen, kterým se lišky očkují proti vzteklině. Díky vakcinaci se podařilo tuto chorobu v Česku úspěšně vymýtit, poslední případ vztekliny u lišky byl v tuzemsku zaznamenán v roce 2002.
Firma vznikla v roce 1918 jako Státní ústav pro rozpoznávání zvířecích nákaz a výrobu očkovacích látek. Dnešní název Bioveta používá od roku 1951, akciovou společností je od roku 1996. Počet pracovníků se z 228 v roce 2000 zvýšil na loňských 324. Tržby, které na začátku tisíciletí činily asi 250 milionů korun ročně, se v posledních letech pohybují kolem čtyř set milionů. Za poslední dva roky společnost v České republice registrovala dvacet nových přípravků. Své produkty vyváží zhruba do padesáti zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down