Chovatelé prasat a producenti vepřového masa se cítí existenčně ohroženi a proto se rozhodli pro radikální akci. Celorepublikové shromáždění v Chotěboři totiž skončilo konstatováním, že chov prasat se v České republice ocitl ve stavu obecného ohrožení a je třeba udělat všechna dostupná opatření pro jeho záchranu.
Podle pořadatelů se v sálu hotelu U zámku sešlo 320 účastníků reprezentujících produkci 310 tisíc tun vepřového masa. Jednání společně zorganizovaly všechny zainteresované agrární organizace a řídili je předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jaroslav Hajda, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba, předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský a prezident Agrární komory Václav Hlaváček, za aktivní účasti reprezentantů odbytových organizací.
Jaké jsou tedy konkrétní „kroky z krize“, které odsouhlasila naprostá většina přítomných?
Počínaje 27. týdnem tohoto roku má být ukončen prodej jatečných prasat pod úrovní výrobních nákladů. Řečeno jinými slovy, dodávka zvířat na jatky se zastaví, pokud se producent nedohodne s odběratelem o ceně. Za kilogram v živém by se výrobcům mělo podle informací našeho týdeníku platit minimálně 30 Kč, tato částka ale v prohlášení z Chotěboře nikde oficiálně uvedena není. Situace na trhu bude následně vyhodnocena a potom přijde na řadu rozhodnutí o dalším postupu.
Všichni domácí producenti vepřového masa byli dále vyzváni, aby vstoupili v horizontu jednoho měsíce do odbytových organizací a spojili své síly. V komoditě se rovněž chystá realizace nového informačního systému, ve vztahu k produkci masa a tvorbě farmářské ceny.
„Důrazně žádáme, aby Státní zemědělský intervenční fond dodržoval zákon, reguloval trh a bezodkladně zahájil intervenční nákup a další dostupná regulační opatření, vyplývající ze stavu obecného ohrožení. Žádáme ministra zemědělství o rozšíření podmínek uvedených ve Všeobecných dotačních zásadách o povinnost prodávat alespoň 80 procent produkce prostřednictvím odbytových organizací,“ tak zní následující požadavky účastníků chotěbořského setkání. Doplňuje je ještě jeden neméně důležitý – v rámci legislativní nouze navrhnout a přijmout novelu zákona o cenách a lhůtách splatnosti.
Pokud chovatelé prasat a producenti vepřového nebudou uvedená opatření akceptovat a poruší to, co sami ve středu 25. června odhlasovali, čeká na zveřejnění jejich jmen „černá listina“. A nakonec ještě jeden závěr: s textem citovaného prohlášení se seznámí i zástupci ostatních farmářských komodit, které dnes nejsou v o nic lepší situaci.
Sál v Chotěboři toho zažil ten den hodně. Už dopoledne v něm totiž začala valná hromada Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Muži v čele svazu se po ní sice nezměnili. Jaroslav Hajda byl opět zvolen předsedou a „dvojkou“ zůstal Stanislav Broda, diskuse ale stála za to. Tvrdá debata o roli svazu v procesu zajištění optimální realizace vepřového masa nakonec skončila jen slovy „věnovat prioritní pozornost cenové politice“ v usnesení.
Předseda Hajda kritizoval především nejednotnost členů, kteří spolu drží jen „pokud právě leží v prachu“. Solidarita vzniklá při shromáždění ve Větrnovém Jeníkově podle něho vydržela pouhé tři týdny, a pak už se opět „jelo“ na vlastní triko s jediným cílem – výhodně uplatnit na trhu jen a jen vlastní produkci.
„Musí nám jít o systémové řečení krizí. Je třeba se vyhnout se možným problémům a ne čekat, až nastanou a teprve potom je hasit. Současně je třeba přijmout fakt, že SCHP nemůže a ani nechce úkolovat odbytové organizace,“ dodal Hajda.
Výsledkem chotěbořského jednání je mimo jiné vzájemná dohoda zúčastněných organizací o pravidelných schůzkách s odbytovými organizacemi. mají se konat jednou za čtrnáct dní. Pprvní z nich zažije Jihlava už ve středu 2. července.
Jiří Křepelka