02.09.2002 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve vodě až po uši

Miloš Cepák hospodaří na 185 hektarech v Tušti u Suchdola nad Lužnicí, chová v současné době 147 kusů skotu masných plemen. Zdrojem příjmů podniku, kde kromě majitele pracují již jen dva zaměstnanci, je především podzimní prodej zástavového skotu. To, že bude moci prodat zvířata i letos, je však spíše výsledkem určité dávky štěstí a prozíravosti. Srpnové záplavy totiž postihly celou oblast, rozvodnila se Lužnice a nápor vody nevydržely i některé hráze pískoven. Chovateli Cepákovi voda poničila celkem 80 ha pastvin a celá úroda ovsa na téměř osmi hektarech ještě v době naší návštěvy 20. srpna byla na dně nově rozlitého jezera.

Ničila rakouská voda
„Tady odneseme rakouskou vodu,“ říká záplavami postižený zemědělec. Lužnice a okolní písčité půdy jsou schopné pojmout i velké objemy srážkové vody, „Ale když řeknou, že v Rakousku byly průtrže, je u nás voda do dvou dnů.“ Tentokrát však byla rychlejší. Když chovatel večer 7. srpna viděl jaké záplavy postihly rakouský Salzburg, udělal prozíravé rozhodnutí a hned stádo matek s telaty vyhnal z pastviny u Lužnice na jinou výše položenou. To bylo velké štěstí protože pastvina se zcela bez varování 8. srpna ocitla pod vodou. „Proud byl tak silný, že by ho telata nezvládla. Druhá voda následovala 12. srpna. „Byla ještě o třičtvrtě metru vyšší,“ potvrzuje sousední zemědělec Ing. Jan Kepka z Rapšachu.
Poněkud větší dobrodružství pak čekalo na stádo 26 býčků na pastvě u pískovny. Všechna zvířata o hmotnosti přes 300 kg se ocitla na ostrůvku uprostřed hluboké pískovny. Naštěstí však vzdálenost kolem 200 metrů (hloubka sedm metrů) dokázala přeplavat a dostala se do bezpečí. „Z vody jim koukaly jen uši,“ popisuje Miloš Cepák.

Letos už pást nebudeme
Na osmdesáti hektarech zatopených pastvin už voda z větší části ustoupila a odhalila zcela zničené oplůtky. „Budeme muset nejprve posbírat zbytky keřů, dřeva a podobně, co řeka přinesla . Tok je totiž neudržovaný, lemovaný starými vrbami a topoly. Pak budeme muset také vápnit. Letos už na nich pást nebudeme moci.“ Nestihli posekat ani otavy a krmení chybí. Miloši Cepákovi pomáhá ing. Kepka, který mu poskytne seno a senáž a propůjčí i 30 ha náhradních pastvin.

Soucit nepomůže
Celkovou výši přímých škod Cepák už vyčíslil na 437 500 Kč a náklady nepřímé, mezi které bude patřit například asanace pastvin, dosahují dalších 250 000 Kč. Porost ovsa a část pastvin má sice pojištěné u ČSOB v Jindřichově Hradci, ale vysoké plnění si neslibuje. Zatím se nikdo z pojišťovny nepřijel ani podívat, s odůvodněním, že na poli ještě stojí voda. Se zálohou tak může chovatel těžko počítat, navíc přijde o bonus a pojišťovna mu zpětně vyčíslí za letošní rok plné pojistné: „Nebude z toho skoro nic,“ konstatuje. Pomoc, kterou by přivítal, je okamžité vyplacení záloh dotací na telata a doplatek podpory na půdu v klidu, které má necelých pět hektarů, a trvalé travní porosty. Jde však stejně o peníze, které bude muset použít na splátku provozního úvěru. „Banka nepočká, nenaženeme peníze ani na prodeji zvířat, dnešní cena za býka dosahuje 34 Kč, teď, kdy nebude krmivová základna bude ještě větší přetlak nabídky. Odklad splátek za pronajatý majetek, který ministerstvo slibuje, také příliš nepomůže.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down