04.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh Space příjemně překvapil

Ve francouzském městě Rennes, centru Bretagne, nedávno skončil veletrh Space, tento rok již jeho 21. ročník. Zaměřuje se především na živočišnou výrobu, takže na své si tam přišli hlavně chovatelé. Za významná zlepšení v technologii tohoto oboru se předávali ocenění Innov´space.

Z původně spíše regionální výstavy se po dvaceti letech jejího každoročního konání stává výstava národní nebo dokonce mezinárodní. Letošní ročník podle údajů organizátorů lámal rekordy. Vystavovatelé, kterých bylo přes 1300, přivítali ve svých expozicích 111 426 návštěvníků (nárůst o 4 %), z toho 9132 zahraničních.

Výstavu, kde bylo předvedeno asi osm stovek zvířat, zahajoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Francouzští farmáři vyslechli první prezidentům projev k zemědělství. Mluvil o vztahu Francie k Evropské unii a WTO. “Bylo by pošetilé obrátit se zády k ekonomickému sektoru, který nám umožňuje vyvážet,” řekl Sarkozy v projevu, kde potvrdil svůj záměr postavit francouzské zemědělství na první místo v Evropě. Sklidil za to značný aplaus.

Space předvádí převážně technologie pro živočišnou výrobu – dojicí zařízení, napáječky, krmítka, systémy ventilace, pastevní technologie a jiné. Celá jedna hala patřila plemenářským firmám, další výživářským společnostem. Dvakrát denně vyjížděly autobusy na exkurze po farmách skotu, nebo například do laboratoře, kde se dělají rozbory mléka. Na výstavě nechyběl žádný z velkých firemních hráčů. Tisková zpráva uvádí 371 mezinárodních vystavovatelů z 33 zemí. Všichni zahraniční návštěvníci měli volný vstup. Výstava byla výborně zorganizovaná a její návštěvu lze doporučit všem chovatelům hospodářských zvířat.

Ocenění za inovaci

Nedílnou součástí zemědělského veletrhu je předání cen za novinky v oboru – Innov´space. Toho se hned první den veletrhu ujal francouzský ministr zemědělství Michel Barnier. Za přihlášené exponáty se udělují buď jedna nebo dvě hvězdičky, které oceňují především inovativnost a přínos pro obor. Obdarovaných bylo celkem 55, jednu hvězdu si odváželo 37 společností, dvě hvězdy obdrželo 18 exponátů. Šesti výrobkům udělila odborná nezávislá komise kromě těchto ocenění ještě hlavní cenu tří hvězdiček za zvláště významné vylepšení a přínos zásadně nových myšlenek do oboru. Následně vybíráme nejzajímavější exponáty a ty, které získaly tři hvězdičky:

Stanovení kvality mléčného tuku

Visio lait vyvinutý společností Valorex je malý přístroj, který slouží ke stanovení kvality mléčného tuku přímo na farmě. Jde o významnou inovaci, a proto přístroj obdržel od odborné poroty dvě hvězdičky. Je určen farmářům, technikům nebo výživářským poradcům. Přístroj pomáhá chránit zdraví zvířat i spotřebitelů. Visio Lait na základě analýzy pomocí infračerveného spektra dokáže stanovit například podíl nasycených či nenasycených mastných kyselin, omega 3 mastných kyselin a CLA, s jeho pomocí lze také posoudit chuťové nebo sýrařské vlastnosti mléka. Tato metoda stanovení mastných kyselin je podle výrobců levná a přístupná širokému spektru uživatelů.

Inseminace prasat jednodušší

Francouzská firma Cobiporc specializující se na reprodukci prasat získala na letošním agrosalónu Space hned dvě ocenění. Jednu hvězdičku Innov´space za nový inseminační katétr se zásobním “balónkem” na semeno. Firma jej uvádí na trh pod označením Neosem. Ten udržuje po zavedení sperma pod mírným tlakem, inseminační technik zakrátí katétr podle délky pohlavního ústrojí každé prasnice a pokračuje dál v práci na dalších zvířatech. Prasnice individuálně přijímají inseminační dávku, balónek se vyprázdní a technik v druhém kroku sondu vyndá. Cena jednoho katétru s průhledným zásobníkem je 1,3 eura.

Druhý výrobek zlepšující práci inseminačního technika je Multidoses, za něž získala firma dvě hvězdičky. Jde o dávkovač na čerstvé sperma se zásobníkem a dávkovací pistolí. Jedna dávka (zmáčknutí) je 50 ml, což je vhodné pro hlubokou inseminaci. Pro vaginální inseminaci se doporučuje dávkovat dvakrát. Zásobník semene je na tři litry. Systém usnadňuje práci a šetří čas a peníze. Cena dávkovače je 50 eur.

Mobilní dílna

Společnost Beiser Environnement představila mobilní polní jednotku pro kompletní servis na vzdáleném místě – dá se říci, že dílnu v malém. Asi 2 x 2 metry velký přístřešek nabízí sadu základního nářadí (klíče, šroubováky, kladívka, dláta, svěrák), palivovou nádrž a pumpu (čerpací stanice), kompresor s možností huštění pneumatik, zdroj elektrické energie, hydraulický systém, vodní čerpadlo, vysokotlaký vodní čistič a řadu dalších věcí, které se mohou farmáři hodit na vzdáleném stanovišti. Celou jednotku pohání vývodový hřídel traktoru, na který navazuje generátor elektrického proudu. Cena tohoto zařízení byla na veletrhu 13 200 eur.

Krmítko pro selata

Firma Big Dutchman vyvinula ve spolupráci s univerzitou v Giesenu nový koncept automatického krmítka pro selata od hmotnosti šest kilogramů. “Krmítko TippFeeder je naprostá novinka pro tuto kategorii zvířat, tedy nejmladší selata,” říká obchodní manažer Martin Grund. Sele jednoduše čumákem aktivuje výkyvný mechanický dávkovač a suché krmivo padá do vany, kde je smáčeno vodou. Sele si dávkuje vždy pouze tolik, kolik stačí aktuálně zkonzumovat.

Semeno s dlouhou působností

Opravdovou inovací v inseminaci prasat je technologie Gemix, vyvinutá společností Genes Diffusion Technologies. Jde o technologii enkapsulace kančích spermií. Tyto “korálky” spermatu se před vlastní inseminací smíchávají s naředěným spermatem. Díky tomu semeno získává dlouhodobou působivost a načasování inseminace není tak rozhodující jako při použití klasického spermatu. V této kombinované směsi mohou spermie zároveň oplodnit ihned nebo až v ten správný čas říje.

Podroštová vana

Nové řešení pro stáje prasat a dosažení nižších emisí dusíku a dalších stájových plynů nabízí francouzská společnost Itek, výrobce stájových technologií pro prasata, známá rovněž na českém trhu. Firma právě oslavila patnáct let své existence a podle jejích představitelů si nemohli vybrat lepší dárek než nejvyšší ocenění na veletrhu Space.

Podroštová technologie, kterou firma uvádí na trh pod názvem Exaclean, spočívá v oddělení tekuté složky exkrementů od složky pevné a samostatném odvádění těchto složek. Močůvka protéká drobnými otvory a putuje uzavřenou rourou z PVC, spirála uprostřed vany zase dopravuje pevnou složku směrem ze stáje. Stěny vany jsou pravidelně oplachovány technologickou vodou. Hlavním cílem je odvést exkrementy před tím, než se začne uvolňovat do prostředí amoniak. Systém by měl šetřit energii tím, že nezatěžuje tolik ventilační systém, což souvisí s menší potřebou vytápění objektů, přispívá také k lepšímu komfortu a zdravotnímu stavu zvířat.

Klidový feromon

Francouzská firma Ceva Sante Animale vyvinula feromon, který navozuje klid u králíků. Feromony jsou přírodní chemické látky, které zprostředkovávají čichovou komunikaci mezi jedinci, vysílající podvědomé signály většinou v rámci jednoho druhu. V období kolem porodu vylučuje ramlice feromon zvaný Rabbit Appeasing Pheromone (RAP), který je přítomný zejména v chlupech z nichž tvoří samice hnízdo. Tento feromon navozuje pocit bezpečí a klidu. Přípravek Lapezil, který obdržel na veletrhu Space tři hvězdičky, obsahuje syntetickou formu tohoto feromonu.

Králík je velice citlivý, emocionální a hyperaktivní. Výsledky testů přípravku prokázaly, že Lapezil reguluje emocionální chování králíků a přispívá k optimalizaci výkonnostního potenciálu králíků a celkově zklidňuje zvířata na farmě.

Voyager pro dávkovou pastvu

Systém Voyager, za který získala ocenění Innov Space nizozemská firma Lely vyrábějící také dojicí roboty, umožňuje zvířatům kontinuální spásání čerstvé píce během celého dne. Tento systém je vhodný jak pro rozlehlé pastviny, tak pro pastviny, které svojí velikostí odpovídají denní spotřebě píce.

Výhoda systému Voyager spočívá v minimalizaci ztrát píce udusáním a znečištěním výkaly. Postupně je zvířatům zpřístupňována nová čerstvá píce, ani by byla potřeba lidská práce.

Inteligentní pastevní systém Voyager se skládá ze dvou mobilních robotů vybavených solárními panely. Ty zajišťují energii pro baterie, díky nim je každý z robotů naprosto autonomní. Baterie jsou solárními panely permanentně dobíjeny a energie v nich akumulovaná slouží k překlenutí období s nedostatkem slunečního záření. Roboty dávkují píci na základě předem naprogramovaného času a vzdálenosti. Jediná věc, kterou musí tedy farmář udělat je nastavit, kolik metrů pastviny má být dojnicím zpřístupněno. Mezi dvěma roboty je natažen elektrický drát. Drát zůstává natažen díky navijáku na jednom z robotů. Roboti mezi sebou komunikují bezdrátově – pomocí bluetooth. Při pohybu kopírují tvar pastviny pomocí zařízení, kterým jsou připojeni k trvalému oplocení (vodícímu drátu) pastviny.

Somatické buňky v mléce

Společnost DeLaval, světoznámý výrobce dojicí techniky na veletrhu Space, představil novinku – systém OOC na počítání somatických buněk v mléce, jež může být součástí automatického dojicího systému DeLaval VMS (Voluntary Milking System).

Pro farmáře chovajícího mléčný skot je počet somatických buněk základním ukazatelem kvality mléka a svědčí o tom, zda je kráva v dobré kondici. Farmáři využívající dojicí robot DeLaval nyní budou mít k dispozici údaj o PSB od každé krávy třeba z každého nádoje. Systém sbírá vzorek z celého nádoje při čerpání do mléčného tanku, ten pak analyzuje během následujících několika desítek sekund. Buněčné elementy se obarvují luminiscenční látkou, na kterou je citlivá speciální kamera. Stanovení je přesné s odchylkou deset procent, standardní test v laboratoři má odchylku sedm procent, takže se dá říci, že v dojicím robotu je instalována malá laboratoř na rozbor mléka.

Zároveň u dojicího automatu VMS funguje měření konduktivity a barvy mléka, na základě kterého může robot nádoj ihned separovat ještě před tím, než nádoj odtéká do zásobníku.

Jedno stanovení PSB pomocí systému OOC (Online Cell Counter) vychází zhruba na pět eur, což je podle zástupce firmy DeLaval levné. Dojicí automat VMS se ve Francii prodává za 150 tisíc eur a firma prý v současnosti zaujímá 50% podíl na francouzském trhu s dojicími automaty.

Přesná detekce říje prasnic

Další hlavní ocenění veletrhu v Rennes získal výrobek firmy Ro-main Europe Pigwatch. Jak už sám název napovídá, jde o přístroj, který sleduje cyklus prasnic a hlídá nástup říje. Stanoví zootechnikovi optimální dobu inseminace s přesností na hodiny. Jedná se o čtyřhranou tyč s diodami a záznamovým zařízením, která je připevněna nad každým individuálním boxem pro prasnice. Přístroj sleduje a zaznamenává její aktivitu – vstávání a uléhání, data se přenáší bezdrátovým přenosem do počítače a na základě těchto údajů vyhodnocuje sofistikovaný program, v které fázi cyklu se prasnice právě nachází. Když se blíží říje, barva diody se změní na červenou, při vhodnosti inseminace nad prasnicí bliká zelený “majáček”. Po provedené inseminaci technik pomocí magnetické hůlky vypne majáček a dá tak programu najevo, že inseminace byla provedena. Zároveň je možné všechny prasnice sledovat z tepla kanceláře na velice zdařilém grafickém zobrazení, které znázorňuje vrchol říje a všechny fáze cyklu. Cena zařízení je závislá na velikosti stáda, ve Francii se prodává základní vybavení asi za 5000 eur plus každý další přístroj Pigwatch (jedno stání) zhruba 600 eur.

Venkovní krmítko

Tři hvězdičky Innov´space získala také firma Chollet Concept za kryté krmítko pro drůbež vhodné do volných výběhů. Jakási “chaloupka” z bílé umělé hmoty, ve které je krmný žlábek a zdroj napájecí vody, chrání krmivo i samotná zvířata nejen před vlivy počasí (déšť, vítr, sluneční záření), ale i před migrujícími ptáky, čímž předchází šíření chorob.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down