Podle shrnutí práce Státní veterinární správy v uplynulém roce jejím ústředním ředitelem MVDr. Zbyňkem Semerádem byla úroveň veterinárního dozoru zachována i přes komplikace s pandemií covid-19. Začátkem roku 2020 se veterináři vypořádali se dvěma ohnisky ptačí chřipky, která se po třech letech vrátila na území České republiky. Významným úspěchem je zařazení ČR mezi země prosté infekční bovinní rinotracheitidy (IBR), což je důležité zejména pro české vývozce.
Celkový počet kontrol v oblasti veterinární hygieny loni meziročně klesl zhruba o 15 procent na přibližně 41 000. Výjimkou, kde počet kontrol rostl, byly kontroly zásilek vyvážených do třetích zemí, kontrol za účelem a schválení registrace nových provozů a také kontrol potravin nesoucích značku kvality Klasa. Všech ostatních kontrol bylo kvůli nepříznivé epidemické situaci méně.
V loňském roce se na našem území vyskytla dvě ohniska ptačí chřipky, a to na Vysočině a v Pardubickém kraji. Zaznamenán nebyl žádný případ newcastleské choroby drůbeže ani afrického moru prasat (AMP). V říjnu 2020 Evropská komise schválila Českou republiku jako zemi prostou infekční bovinní rinotracheitidy (IBR). „Zařazení ČR mezi země IBR prosté přináší výhody pro české chovatele skotu při vzájemném obchodování s ostatními zeměmi. Znamená jednak zvýšení záruk a usnadnění obchodování se skotem se zeměmi EU, které již status získaly (zejména Německo, Rakousko nebo Dánsko), ale i obecné zvýšení prestiže a postavení ČR z nákazového hlediska,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Jako pozitivní lze hodnotit fakt, že se České republice podařilo udržet všechny ostatní v minulosti získané příznivé nákazové statusy. Vzhledem k nepříznivé nákazové situaci zejména v Polsku a Německu a s tím spojeným rostoucím rizikem znovuzavlečení AMP do ČR, byla v listopadu 2020 v části Ústeckého a Libereckého kraje vymezena oblast s intenzivním odlovem prasat divokých. V této oblasti jsou v rámci zvýšeného dozoru vyšetřována na AMP také všechna ulovená prasata divoká, všechna vyšetření na AMP byla doposud negativní.
„Mezi priority pro letošní rok patří zachování příznivých nákazových statusů. Ve světle zhoršené nákazové situace s africkým morem prasat v sousedních se budeme intenzivně snažit bránit opětovnému zavlečení AMP do ČR,“ řekl Semerád.*
Více najdete v Našem chovu 3