Česká husa je původním, velmi starým plemenem drůbeže, které se chová na území Čech a Moravy již po staletí. Je přímým potomkem domestikovaných místních divokých hus, a proto je výborně přizpůsobená tvrdším klimatickým podmínkám středoevropského regionu. Pro svou nenáročnost a schopnost vysedět a odvodit housata je jedním z nejvhodnějších plemen pro menší chovy.
„Genofond českých hus byl až do 70. let 19. století na celém našem území mimořádně homogenní. Později však docházelo k masovému křížení s tehdy dováženými cizími plemeny za účelem zlepšení užitkových vlastností. V šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století bylo státem řízené plošné křížení české husy s husami rýnskými a italskými, jehož cílem bylo přizpůsobit naše husy podmínkám rozvíjejících se velkochovů. Tehdy česká husa jako plemeno téměř zanikla. K její záchraně došlo doslova v hodině dvanácté plemenářským podchycením několika posledních jedinců z chovů ve východních Čechách,“ konstatoval na adresu našeho národního plemene dlouholetý předseda Klubu chovatelů českých hus Ivan Pavel.
Právě v oblasti východních Čech se v 70. a 80. letech několik chovatelů, převážně z okresu Rychnov nad Kněžnou, pokusilo geneticky ustálit české husy s chocholkou, která se v některých populacích českých hus občas vyskytovala. Jejich záměr se jim podařilo zrealizovat bez využití genů jiných plemen v roce 1988, kdy byla česká chocholatá husa uznaná za samostatné plemeno. Pro svůj atraktivní vzhled a užitkové vlastnosti shodné s českou husou si toto plemeno získává nové obdivovatele a postupně se rozšiřuje do dalších chovů. Spolu s českou husou chocholatou je zařazena mezi naše národní plemena. Chovem obou plemen se zabývají výhradně chovatelé v drobných chovech. Přesné statistické údaje o počtech chovů, respektive počtech chovaných ptáků neexistují. Základ populace tvoří dlouhodobě chovy genetických zdrojů, v nichž se aktuálně eviduje 223 hus, respektive 157 českých a 68 českých chocholatých.*
Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaký je zásadní rozdíl mezi českou klasickou husou bílou a rohozenskou husou ?
Děkuji a s pozdravem V. Bernat.