Skupina evropských novinářů pod hlavičkou DG Agri navštívila počátkem června Českou republiku. Byli překvapeni z velice konkurenceschopných farem se silným managementem. Tuzemští farmáři vyjadřovali i nespokojenost s evropskými strukturami a byrokracií.
Do Prahy se sjelo 15 novinářů, zástupců zemědělským médií z Belgie, Bulharska, Dánska, Německa, Estonska, Španělska, Itálie, Irska, Polska, Rumunska, Slovinska, Švédska a Velké Británie.
Jako první navštívili rodinnou farmu St. Pierre v Petrovicích u Sedlčan, která se živí prodejem vlastních výrobků z kozího a ovčího mléka. Druhou návštěvou bylo VOD Kámen, známý zemědělský podnik s chovem českého strakatého skotu a tradiční rostlinnou výrobou (řepka, obilí, brambory).
Jak se v ČR pěstují brambory a zelenina se evropští žurnalisté poučili na farmě Hanka v Mochově, která dodává produkty také do supermarketů.
Na farmě rodiny Němcovy v Radonicích u Prahy ochutnali mléčné výrobky z rodinné minimlékárny. Studijní cesta zemědělských novinářů z Evropy byla ukončena na rodinné farmě Ondřeje Bačiny, který se jako jeden z mála českých farmářů věnuje preciznímu zemědělství.
„Cesta do České republiky byla velmi užitečná, protože naší skupině novinářů naznačila rozdíly mezi zemědělstvím v jednotlivých zemích a v České republice. Zejména mám na mysli zemědělskou strukturu. Rovněž ale spatřuji podobné rysy zemědělců a zemědělských podniků, jako jsou v dalších zemích EU – většina se snaží vyrovnat s otázkami, jako je volatilita trhu, nepředvídatelnost počasí, potřeba trvalé udržitelnosti i poměrně slabé postavení zemědělců v rámci zemědělsko-potravinářského řetězce. Většina se také snaží využít možností, které skýtá financování společné zemědělské politiky. Osobně na mne velmi zapůsobilo úsilí, s jakým se několik českých zemědělských podnikatelů pustilo do prodeje přímo spotřebitelům. A samozřejmě pivo bylo velmi dobré,“ komentoval návštěvu ČR Roger Waite, mluvčí evropské komise pro zemědělství (DG Agri).
Na mne udělaly silný dojem dvě věci: První z nich je, že jsem byl mile překvapen velice konkurenceschopnými farmami se skutečnými manažery na vedoucích postech. S využitím velmi rozdílných šancí na trhu spojují některé činnosti, které bych na jedné farmě neočekával.
Druhým aspekt, který na mne zapůsobil, je sdělení několika zemědělců, že také trpí těžkým a ne vždy logickým tlakem ze strany EU, ale i vlastní zemědělské státní správy. Tímto problémem se dlouhodobě zabývám jako pracovník pro sdružení vlámských zemědělců,“ sdělil Patrick Dieleman, který působí také v redakci časopisů Boer&Tuinder (Farmář a pěstitel) a Management&Techniek.
Video je z rodinné farmy Ondřeje Bačiny.*
Více přinese týdeník Zemědělec