19.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:

Chov a finalizace sumečka afrického

Za rozvojem recirkulačních akvakulturních systémů v posledním desetiletí stojí jak technický pokrok, tak sílící tlak na ochranu životního prostředí z hlediska kvality vody. Tato alternativa intenzivního chovu ryb je nerozšířenější v USA, Izraeli, Nizozemsku nebo Dánsku, ale v posledních letech i v Polsku. Také několik provozovaných farem u nás prokázalo jejich ekonomickou efektivnost a nastínily, jakým směrem by se domácí producenti rybího masa mohli ubírat.

V našich podmínkách je chov ryb v recirkulačních systémech ještě nezavedenou alternativou produkce rybího masa. Přitom z evropských prostředků budované intenzivně využívané rybochovné objekty by mohly vyřešit nedostatek ceněných druhů lososovitých a dravých ryb na trhu a současně i přispět k významnému posílení konkurenceschopnosti tuzemských producentů ryb v Evropě.
Pro účely intenzivního chovu se v uzavřených recirkulačních systémech chovají zejména sumeček africký, sumec velký, candát obecný, okoun říční, pstruh duhový, siven americký, jeseter ruský a sibiřský, vyza velká, tilápie nilská či úhoř říční.
Chovem sladkovodních teplomilných ryb v uzavřených recirkulačních rybochovných zařízeních se zabývá také firma Tilapia, s. r. o. Nedaleko Tábora v malé obci Hroby uvedená rodinná společnost provozuje od roku 2015 rybochovné zařízení s chovem sumečka afrického a tilápie nilské. Veškerou produkci rybího masa finalizuje ve vlastní zpracovně ryb, odkud k zákazníkům putují nejen chlazené a filetované ryby, ale také výrobky v podobě několika druhů rybích uzenin či rybích salátů.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down