Znovuzavedení mobilních kurníků pro chov nosnic za účelem produkce vajec může sice působit jako retro, ale s klasikou, která u nás vymizela v šedesátých letech minulého století, má jen málo společného. Samotné kurníky jsou moderní technologické jednotky, které nejen poskytují drůbeži náležitý komfort, ale také se snadno obsluhují a umožňují, aby slepice byly ve výběhu stále na zeleném. Zatímco ekologičtí aktivisté podporují tento projekt zejména pro příznivý vliv pastvy na zdraví a pohodu drůbeže, spotřebitelé vyznávající zdravý životní styl oceňují kvalitu drůbežích produktů.
Již před čtyřmi roky začal chovat slepice v mobilních kurnících na svém statku ve Zlatníkách chovatel drůbeže Josef Dvořák. První kurník s kapacitou pro 225 nosnic pořídil z Německa, ale další si vyrobil sám. Respektive s Lukášem Baďurou, s nímž založili firmu Free hen, s. r. o. U jednoho kurníku však nezůstalo, a tak v letošním roce se zrealizovala první instalace tohoto mobilního zařízení mimo farmu na Statek Miler se sídlem v Čisté u Mladé Boleslavi.
„Obhospodařujeme 240 hektarů orné půdy, přičemž na poloviční výměře pěstujeme zejména obiloviny, respektive pšenici a žito, ale i řepku, cukrovku, svazenku a hlavně brambory, které prodáváme ze dvora. Protože naši zákazníci se stále častěji ptali na vejce, uvažovali jsme o chovu nosnic. Pro naše účely se nám nejvíce zamlouvala alternativa v podobě mobilního kurníku s ustájovací kapacitou pro 270 nosnic, který jsme měli možnost vidět na videu Josefa Dvořáka. Obrátili jsme se proto na firmu Free hen, s. r. o., a kurník jsme si objednali,“ řekl na úvod našeho rozhovoru zakladatel rodinného statku Leoš Miler.
Týdenní obslužnost
Dostatečná velikost zásobníku na krmivo, ale i nádrž na vodu k napájení nabízí obsluhovat uvedené množství ustájených slepic jednou týdně. A to samozřejmě plně v souladu s veškerými legislativními požadavky zohledňujícími minimální standardy, ale i welfare zvířat. U každého kurníku je samostatný výběh, jehož šířka je daná šestimetrovou délkou mobilního chovatelského zařízení. Přitom při vymezení plochy výběhu se vychází z požadavku, aby každá slepice měla k dispozici minimálně čtyři metry čtvereční. K oplocení výběhu slouží více než metr vysoký elektrický síťový ohradník napájený elektrickým proudem z kurníku.
„Na mobilním kurníku se mi líbí jednoduchá obslužnost. Díky automatickému otevírání a zavírání, které je nastavené podle intenzity venkovního světla, se prakticky jedná o bezobslužnou technologii. Stačí v týdenních intervalech doplnit zásobu krmení a vody k napájení, jejíž hladinu hlídá jednak červená kontrolka umístěná nad vchodovými dveřmi, jednak mobilní aplikace v telefonu. Přibližně ve stejném intervalu je potřeba vyčistit kurník od trusu, který se vrství skrze roštovou podlahu na trusném pásu. K jeho odklizu stačí jednoduše otočit klikou umístěnou na boční straně kurníku. S posouváním trusného pásu pak propadává veškerý obsah z podroštového prostoru v zadní části kurníku do přistaveného valníku. Vzhledem k možnosti jeho snadného přemísťování mohou být slepice stále na zeleném. Podle chování, vynikající kondici a zejména snášky je vidět, že slepice jsou spokojené. V současné době denně sebereme okolo 250 vajec, která nabízíme v proložkách po deseti kusech, ale i v platech na třicet vajec. Vejce z volného chovu prodáváme ze dvora, ale také je zavážíme, například do místní cukrárny a v rámci možností i do okolních restaurací. Zájem je takový, že nestačíme krýt poptávku. To nás přivedlo k rozhodnutí rozšířit chov nosnic ve výbězích na cílový stav 550 nosnic, což je kapacita dvou mobilních kurníků. V souvislosti s tím si pohráváme s myšlenkou nabízet vejce také z prodejních automatů. Ale tato budoucnost je zatím ještě daleko,“ podělil se o záměry rodinného statku v obci Čistá Pavel Šlégr, který se v uvedené rodinné firmě stará o provoz mobilní drůbežárny.*