24.08.2016 | 02:08
Autor:
Kategorie:

Chovná stanice včel v Lučkovicích

„V květnu 2012 jsme převzali do své péče včely a chovnou stanici a spolu s manželem navazujeme na práci a činnost mého otce,“ uvedla dcera Jaroslava, která nyní žije s Tomášem Olžbutem v Lučkovicích nedaleko jihočeských Mirotic. Společně zde provozují penzion a zajímají se také o východní léčitelství a duševní zdraví.

Loni se jim podařilo dostavit zcela nový včelín po vzoru toho, který provozoval Jaroslav Havlín v nedaleké Vráži. Je zajímavý tím, že nástavková včelstva jsou umístěna v řadách nad sebou ve dvou patrech, aniž by si vzájemně bránila v rozšiřování. Horní řada je předsazena asi o dva metry vpřed, takže obsluha pracuje na plošině asi metr od podlahy včelína. Včelín má i pracovnu pro inseminaci a prostorné skladové prostory.

„Chci zachovat to, co tady táta 40 let budoval. Začátek nebyl lehký, ale zatnula jsem zuby a naučila jsem se inseminovat už druhý rok. Jsem za to ráda – inseminace už pro mne není problém – je to práce jako každá jiná. Stále používám tátův starý inseminační přístroj. Zkoušela jsem i jiné, ale stále je tento starý pro mne nejlepší. Jde o setiny milimetru a jakmile to nemáte osahané, už může být problém. Navíc jsem si koupila nový mikroskop, v tom starém toho vidět příliš nebylo – táta už to dělal asi po paměti. Celá rodina mě stále podporovala. Kdo jiný by se to měl naučit, než ty, jeho dcera, říkali přátelé,“ podělila se Jaroslava Olžbutová o své dojmy ze zvládnutí techniky inseminace.

Včelín má kapacitu 24 včeltev, takže většina z 80 až 100 včelstev, které majitelé chovají, je umístěna včelnicově v krajině na několika stanovištích.  „Než se pustíme do větších šlechtitelských akcí, snažíme se udržet a zachovat to, co jsme převzali. Včelaři původní linie, které otec vyšlechtil, znají a mají o ně zájem.

Zatímco linie 745 jde rychleji do jarního rozvoje, je výkonnější a využívá dobře první květovou snůšku, linie 152 je velice mírná, pokud jde o temperament, tudíž i vhodnější pro začátečníky. Má pozvolnější jarní rozvoj, využívá lépe medovicovou snůšku. Rovněž je vhodnějí pro chov matek, dobře sedí na plástech a celkově se s ní dobře pracuje. Vyšší míra inbeedingu způsobuje mezerovitost plodu, takže ztěžuje vlastní hodnocení výkonnosti linií.

Finální produkt, který prodáváme včelařům, je kombinace těchto dvou linií  (745 x 152 nebo 152 x 745). Někteří včelaři si sami vybírají, jakou linii chtějí dát do otcovské a jakou do mateřské pozice, ve výsledku je v tom také rozdíl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k videu

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down