V jedné z části své přednášky na semináři signálech krav při robotickém dojení a se MVDr. Bert van Niejenhuis věnovalo boxovým ložím. Popisoval, jak se změří jejich správná délka i šířka a jaké parametry by měly mít, aby se v nich dojnice cítily pohodlně.
Nejen v robotických stájích potřebují krávy odpovídající místo pro ležení. Boxové lože musí mít měkkou a suchou podestýlku. Podle Berta van Niejenhuise je nejlepším podložím písek, ale vhodná je i sláma či piliny nebo měkká gumová matrace. Uvedl, že si každý chovatel může zkusit padnout na podlahu lože tak, jak to dělají dojnice, a pokud se bojí, asi to bude znamenat, že podlaha, resp. podestýlka v loži je velmi tvrdá. Že je lože pro dojnici pohodlné se pozná i tak, že přežvykuje dokonce i při vstávání, kdy míří např. do robotu na dojení.
Zásadní je dostatečný prostor pro hlavu, aby mohla kráva pohodlně vstávat a lehat si. Délka lože by tak měla být asi 3,25 – 3,50 m od zadního konce, a to podle velikosti krávy, resp. plemene. Šíjová zábrana by měla být ideálně pružná, ale i pevná zábrana by měla být alespoň 125 vysoko a 180 cm od začátku, resp. konce lože. Minimální šířka boxu je je 122 cm až 125 cm podle typu podestýlky a krávy stojící na sucho potřebují větší prostor (asi 135 cm).
Špatně fungující lože poznáte podle toho, že do nich krávy neuléhají (jinak leží až 14 hodin denně) a nebo jen s velkými potížemi a stejné problémy mají potom se vstáváním, mívají otlaky na končetinách – hleznech a hřbetu.
I o tomto tématu podrobněji v časopise Náš chov a týdeníku Zemědělec.