Konzumní vejce jsou hlavním produktem drůbežářské výroby s chovem nosnic. Standardně zavedené postupy spolu s veterinárním dohledem jsou dostatečnou zárukou bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti finálního produktu. Ke spotřebiteli se dostávají kvalitní vejce jak čerstvá, tak i ve formě vaječných polotovarů, jejichž nabídka se stále rozšiřuje. Pouze nabídkou vysoce kvalitní produkce si tuzemští chovatelé mohou zlepšovat ekonomiku chovu a uspokojovat poptávka po kvalitních domácích produktech a tím i zvyšovat svou konkurenceschopnost.
Podle údajů Českého statistického úřadu se průměrné stavy nosnic v roce 2017 pohybovaly na úrovni 9,3 milionu kusů. Z toho v zemědělském sektoru se chovalo 4,75 milionu nosnic (51 %) a 4,55 milionu kusů evidovali v domácích hospodářstvích. Statistické údaje ohledně celkové snášky konzumních vajec, tzn. včetně produkce samozásobitelů, pak vypovídaly o objemu 2 284 066 tisíc kusů vajec, respektive 131 268 tun. Pokud jde o spotřebu konzumních vajec, ministerstvo zemědělství kalkuluje za loňský rok s odhadem 269 kusů na obyvatele. Vzhledem k setrvávajícímu trendu snižující se soběstačnosti ve výrobě konzumních vajec (momentálně odpovídá 73,9 % a je o 4,2 % nižší než v roce 2016) se poptávka na domácím trhu sanuje dovozem konzumních vajec zejména z Polska, ale i Lotyšska a ze Slovenska.
Po loňském ataku ptačí chřipky v Evropě, ale i v souvislosti s kauzou ohledně zjištění chemické látky fipronilu (Světová zdravotnická organizace považuje fipronil za mírně toxický a nesmí se podávat potravinovým zvířatům)
v belgických a nizozemských vejcích, došlo k propadu produkce a nedostatku vajec na trhu starého kontinentu. Podle vyjádření Českomoravské drůbežářské unie právě uvedené okolnosti přivodily jejich zdražení, přičemž před Vánoci se například v tuzemských obchodních řetězcích prodávala vejce až za dvojnásobek obvyklé ceny.*
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov